Devletten Vatandaşlara Kira Desteği (Başvuru ve Şartlar)

Map Anasayfa Destekleme Devletten Vatandaşlara Kira Desteği (Başvuru ve Şartlar)
Devletten Vatandaşlara Kira Desteği (Başvuru ve Şartlar)

Oturduğu evin veya işletmesini barındıran dükkanın sahibi olmayan vatandaşların kira öderken zorlandıkları biliniyor. Bunun üstüne bir de salgın döneminde yaşanan ekonomik buhran, bu zorluğa tuz biber ekti. Durum böyle olunca da devlet kayıtsız kalamadı ve kira yardımı yapma kararı aldı. Bu yazımızda devletin vatandaşlara sunduğu kira desteği ne kadar, başvuru nasıl yapılır, şartlar ve evraklar neler ? sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Salgınla Ekonomik Mücadelede Kira Desteği

Covid-19 salgınından dolayı alınan ekonomik önlemlerden vatandaşı en çok ilgilendirenlerden bir tanesi; devletin hem esnafa hem de kirada oturan vatandaşa yaptığı kira yardımıdır. Bu yardımı iki ana başlık altında incelemekte fayda var.

Esnaflara Kira Yardımı

Ticaret Bakanlığı tarafından esnaf ve sanatkarlar ile asıl şahıs tacirlere aylık 1.000 TL olmak üzere, toplamda 3.000 TL kira desteği yapılıyor. Bunun yanında bağlı oldukları belediye büyükşehir olan işletmelere aylık 750 TL olmak üzere üç aylık toplam 2.250 TL; diğer belediyelere bağlı olan işletmelere de aylık 500 TL olmak üzere üç aylık toplam 1.500 TL destek veriliyor. Kira yardımı için başvurulan iş yerinin kirasının belirlenen destek tutarının altında olması durumunda ise kira bedeli kadar yardım yapılmaktadır.

Dipnot : Ayrıca ticari faaliyetleri olumsuz yönde etkilenen işletmeler için gelir kaybı desteği başvuruları 20 Ocak 2021 tarihinde e-Devlet üzerinden başlamıştı. Bu destekten yararlanma şartlarını sağlayan esnaf ve sanatkarların da 31 Mart 2021 tarihine kadar e-Devlet üzerinden başvurularına devam edebileceklerini hatırlatmakta fayda var.

Vatandaşa Kira Yardımı

Kirada oturan vatandaşlar da kira yardımına başvuru yapabiliyorlar. Şöyle ki; e-Devlet kapısına giriş yapıldıktan sonra, sistem içerisinde yer alan “Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması” kısmından başvuru gerçekleştirilebiliyor.

Belli şartları sağlayan ve istenen belgeleri temin eden vatandaşlara 960 TL kira yardımı yapılmaktadır. İstenen belgeler ise şunlardır;

  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
  • İkametgah belgesi
  • Gelir belgesi (Yoksa SGK’dan alınan çalışmadığına dâir belge)
  • Muhtarlıktan alınmış fakirlik belgesi
İlginizi çekebilir:  Büyükbaş Hayvancılık Destekleri 2020 (Kredisi Veren Bankalar, Hesaplama)

e-Devlet üzerinden tamamlanan başvurunun ardından; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı müdürlüklere veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ndan birine yukarıda istenen belgelerle birlikte giderek yardım talebinde bulunulabilir.

Bu yazımızda devletin vatandaşlara sunduğu kira desteği ne kadar, başvuru nasıl yapılır, şartlar ve evraklar neler ? sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Devletten Vatandaşlara Kira Desteği (Başvuru ve Şartlar) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *