Devletten Öğrencilere 20 Bin TL Hibe Desteği

Map Anasayfa KOSGEB Devletten Öğrencilere 20 Bin TL Hibe Desteği
Devletten Öğrencilere 20 Bin TL Hibe Desteği

Devletten Öğrencilere 20 Bin TL Hibe Desteği nasıl alınır? Devlet destekli öğrenci kredisi hakkında bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Öğrencilerin toplumsal yaşam içerisinde daha etkili ve aktif roller oynayabilmesi son yıllarda devlet tarafından desteklenen ve gerçekleştirilebilmesi için gerekli birçok adımın atıldığı konular arasında yer almaktadır. Son olarak bu konuda yapılan düzenlemeler ile devletin lise ve üniversite düzeyinde olan öğrencileri desteklemek adına yeni projeler geliştirilmiş ve başvuruya açık hale getirilmiştir. Bunlar arasında yer alan 20 Bin TL hibe desteği için öğrencilerin belirli konularda yenilikçi ve gelişime yönelik fikirler üretmesi gerekmektedir.

Bu konular, sağlıklı yaşam ve spor ve kültür-sanat alanları olarak belirlenmiştir. Devlet tarafından herhangi bir geri ödenmesi bulunmayan ve hibe niteliğinde verilecek 20 Bin TL miktarını alabilmek için bu alanlarda fikirleri olan öğrencilerin proje dahilinde olan kurumlara başvuru yapmaları yeterlidir.Bu alanlardaki projelerini hayata geçirmek isteyen gençlerin üniversite ya da lisede eğitim görüyor olmaları ve projelerini başvuru süreci dahilinde ilgili iletişim adreslerini kullanarak Gençlik ve Spor Bakanlığına iletmelerinin ardından bir değerlendirme süreci başlayacak ve kabul edilen projeler için proje sahipleri ile iletişim kurulacaktır.

Projelerin 1 ile 3 ay arasında uygulama süresi bulunmakta ve proje başvurusu yapacak gençlik grupları (lise) ve gençlik toplulukları (üniversite) bakanlık tarafından erişilebilir ve doğrulabilir nitelikte ön hazırlıkları gerçekleştirmiş olmalıdır.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Proje dahilinde verilecek olan 20 Bin TL hibe tutarını alabilmek için lise ve üniversite seviyesinde halen öğrenim görmeye devam eden kişiler için başvurular açıktır. Başvurularda kişiler sağlıklı yaşam ve spor ya da kültür ve sanat konularındaki fikirlerinin ve varsa geliştirdikleri projelerin ilgili kurumlara iletilmesini sağlamalıdır. Ayrıca kişilerin lise gençlik grupları içerisinde olmaları ya da üniversite bünyesinde yer alıyor olmaları projenin en temel şartını oluşturmaktadır.

İlginizi çekebilir:  KOSGEB Hangi Sektörlere Hibe Desteği Veriyor? 2019

Kişi ya da topluluk bazında yapılacak olan başvurularda tüm şartların yerine getirilmesi halinde verilecek olan maddi destek 5 Bin TL ile 20 Bin TL arasında değişkenlik göstermektedir. Topluluk ya da lise gençlik grubu şeklinde yapılacak başvuruların en az 5 en fazla ise 10 kişiden oluşacak ekipler halinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Proje başvurusu yapılabilmesi için grup lideri ya da ekip koordinatörünün e-devlet sistemine kayıtlı olması da aranan diğer bir şarttır.

Başvurular internet üzerinden kabul edileceği için projelerin bu şekilde iletilmesi istenmektedir. Bu ön aşamanın ardından desteklenmeye uygun bulunan projelerin  hazırlık raporlarının ve planlama çizelgelerinin de bakanlığa fiziksel olarak gönderilmesi gerekecektir.

Sağlıklı Yaşam ve Spor Alanındaki Başvuruların Değerlendirme Kriterleri

Toplumsal yaşama kolay entegre edilebilecek ve genel halk sağlığını geliştirmeye yönelik projelerin gerçekçi ve belirtilen vadelerde hayata geçirilebilir nitelikte olması değerlendirme kriterleri arasında en önemlisidir. Sporun günlük hayatın değişmez bir parçası olmasına yönelik fikir ve çalışmalar yapmak isteyen öğrenciler ya da öğrenci grupları aynı zamanda sporda şiddetin ortadan kaldırılmasına yönelik fikir ve çalışmalarını da proje kapsamında başvuru yapmak için kullanabilmektedir.

Spor aktivitelerine katılımı arttırmaya yönelik çalışmalar da yine bakanlık tarafından desteklenme şansı daha yüksek projelerden olmaktadır. Proje kapsamında gençlerin başarılı sporcular ile bir araya gelmesini ve bu anlamda özendirici çalışmaların yapılmasını sağlayan diğer çalışmalar da bakanlığın öncelik verdiği ve onay konusunda daha başarılı süreçler geçirebilecek alternatiflerdendir. Gençlik ve Spor Bakanlığı yapılacak başvuruların bu şart ve kriterlerde olması durumunda başvuru sahibi öğrenci ya da öğrenci grupları ile temasa geçerek projelerinin daha detaylı planlama ve programlamalarını talep edeceğini duyurmuştur.

Yenilikçi Fikirler Alanındaki Başvuruların Değerlendirme Kriterleri

Gençlik ve Spor Bakanlığı teknoloji ve bu alandaki yeniliklere adapte olmayı kolaylaştıran, yeni teknolojilerin sosyal hayata entegre edilmesine zemin hazırlayan fikir sahiplerini de proje kapsamına dahil etmiştir. Böylelikle Türkiye Cumhuriyeti’nin milli kalkınma ve ilerleme sürecinin hızlandırılması hedefine yönelik fikirler ve projelerin de gönderilebileceği açıklanmıştır.

İlginizi çekebilir:  Sera Desteği Şartları (Tarım Bakanlığı Örtüaltı Hibe Desteklemeleri 2020)

Fikirlerin uygulanabilir, gerçekçi ve planlanmış bir zeminde yürütülecek projeler ile birleştirilmiş olması da bu alanda çalışma yapan öğrencilerin başvurularının değerlendirilmesi noktasında dikkate alınacak kriterler arasında yer almaktadır. Başvuruların kabul edilmesi halinde projenin başlanılacağı ve bitirileceği tarihler planlanmış olmalı ve bu planlara dair fiziksel raporlar da hazır durumda olmalıdır. Zira Gençlik ve Spor Bakanlığı yenilikçi fikirler dalında yapılacak ön başvuru niteliğindeki işlemlerin ardından desteklenmesini uygun gördüğü fikir sahiplerinden bir ön çalışma planı istemekte ve bunun fiziksel olarak bakanlığa iletilmes gerekmektedir.

Kültür ve Sanat Alanındaki Başvuruların Değerlendirme Kriterleri

Yine Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından açılan destek kapsamında yer verilen diğer bir konu başlığı olan kültür ve sanat alanındaki projelerin yakın ve uzak dönem Türk tarihinin öğretilebilirliğini arttırması gerekmektedir.

Gençlerin kültür ve sanat etkinliklerine olan ilgilerinin ve erişim imkanlarının geliştirilmesine yönelik projeler, kentleşmeden uzak olan kırsal kesimdeki gençlere kültür ve sanat etkinliklerinin taşınabilmesine yönelik çalışmalar ve Türk kültüründe yer alan geleneksel sanatların tanııtılmasına yönelik projeler bakanlık tarafından desteklenecek ve uygulama noktasında proje sahiplerinin maddi ihtiyaçları karşılanacaktır.

Diğer konularda aranan şarta benzer olarak projenin kısa ya da uzun vadeli olması çok önem taşımasa da uygulama noktasında belirli planlama ve raporların hazırlanmış olması ve ön başvuru sürecinden sonra kişisel ya da grup bazında başvuru yapıldığı takdirde proje koordinatörü tarafından bakanlığa iletilmesi gerekmektedir.

Başvuru Süreci Nasıl İşlemektedir?

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2020 yılında açtığı bu proje ve fikir destek hibe planı için başvurular 9-23 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Kişisel olarak ya da gençlik grubu bazında başvuru yapacak kişilerin bir proje koordinatörü belirlemesi gerekmektedir. Daha sonra proje koordinatörünün gpdp.gsv.gov.tr adresine giderek sayfanın alt kısmında bulunan başvuru yap butonunu kullanarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın E-devlet sayfasına giriş yapması gerekir. Bu ekranda projeye dair belirli bilgilerin ve özet niteliğinde projeye temel oluşturan fikir ve planlanana uygulamaların girilmesini isteyen alanlar ile karşılaşılmaktadır. Proje Başvuru ekranına ulaşıldıktan sonra, projenin birincil teması olarak sağlıklı yaşam ve spor, yenilikçi fikir, kültür ve sanat alanları arasından tercih yapılmalıdır. Bunun ardından proje adı kısmı, yürütücü kurum adı, yürütücü kurum türü, yürütücü kurumun iletişim adresleri, vergi numarası, varsa internet adresi ve planlanan proje süresi alanları doldurulmaktadır.

İlginizi çekebilir:  Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Şartları ve Başvurusu 2018

Onaylanan Projeler İçin Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Belirtilen 3 Alanda projelerini gönderen öğrenciler ile, bakanlığın uygun bulması halinde belirli bir süre içerisinde tekrar temasa geçilecektir. Proje kabulünden sonra resmi üst yazı, başvuru formu, koordinatör görevlendirme formu, koordinatör özgeçmiş formu ve bütçe evrakları düzenlenecektir. Bu evraklar ile projenin gerçekleştirilebilmesi için 5 ile 20 Bin TL arasında verilmesi planlanan hibe miktarını projenin belirtilen başlama tarihinden önce alma imkanı öğrencilere sunulacaktır. Bu konuda Gençlik ve Spor Bakanlığı aynı proje için başka kaynaklardan destek alınmasına izin vermemektedir. Aynı proje için başka kaynaklardan destek alındığının belirlendiği durumlarda verilecek hibe miktarının geri alınması söz konusu olacaktır.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Devletten Öğrencilere 20 Bin TL Hibe Desteği Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *