Devletten Kadın Kooperatiflerine 150.000 Lira Hibe Desteği

Map Anasayfa Destekleme Devletten Kadın Kooperatiflerine 150.000 Lira Hibe Desteği
Devletten Kadın Kooperatiflerine 150.000 Lira Hibe Desteği

Esnaf ve sanatkarlara, KOSGEB girişimcilerine yapılan desteklerin ardından; kadınlara yönelik destek beklentisi karşılığını buldu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan tarafından yapılan açıklamada; Kadın Kooperatiflerine 150.000 liraya kadar hibe desteği verilecek. Peki “150.000 lira devlet desteği kimlere verilecek ? Nasıl ve ne zaman verilecek ? Hangi projeler desteklenecek ?” gibi soruların cevaplarının yanı sıra; “Kadın Kooperatifi nasıl kurulur ?” sorusunun da cevabını bulabileceğiniz yazımıza başlıyoruz.

Kadın Kooperatiflerine Devlet Desteği

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan; Kadın Kooperatiflerine 150.000 lira hibe desteği verileceğini açıkladı. Kooperatiflerin Desteklenmesi programında açıklamalarda bulunan bakan Pekcan, Kadın Kooperatiflerinin faaliyetlerinde makine ve ekipman alımlarını, nitelikli personel istihdamını ve sergi ve fuar katılımını desteklemek amacıyla hibe desteğinde bulunma kararı aldıklarını belirtti.

Devlet Desteği Ne Kadar Sürecek ?

Bakan Pekcan bu desteğin 2 yıl süre ile devam edeceğini belirtti. 300 civarındaki Kadın Kooperatifi’nin güçlenmesi ve daha geniş kapsamda hizmet verebilmesi amacıyla daha geniş çaplı destekler verileceğini de sözlerine ekledi.

150.000 Lira Hibe Kimlere Verilecek ?

Türkiye’de faaliyet gösteren 300 civarında Kadın Kooperatifi’ne verilecek olan bu destek, ayrıca 81 ildeki İl Ticaret Müdürlükleri tarafından olumlu değerlendirilen proje sahiplerine de verilebilecek. Bakan tarafından yapılan açıklamada; önceliğin kooperatiflerde olduğu ama zamanla bütün kadın girişimcilerin destekleneceği belirtildi.

Hangi Projeler Desteklenecek ?

  • Yaşlı ve engelli bakım evleri
  • Çocuk kulüpleri
  • Kreş ve gündüz bakım evleri
  • Yazılım kooperatifleri
  • Halıcılık
  • Balıkçılık
  • Arıcılık
  • Okul servisleri

Hibe Desteği Ne Zaman Verilecek ?

Hibe desteği başvuruları şu an için alınıyor. Bakanlık tarafından İl Ticaret Müdürlükleri’ne resmi yazının gönderilmesiyle birlikte konu resmiyete kavuşmuş oldu. Kadın Kooperatiflerine üye girişimciler kooperatiflerden bilgi alabilirler. Kooperatif üyesi olmayan kadın girişimciler ise İl Ticaret Müdürlükleri aracılığıyla hem bilgi alabilirler, hem de başvuru yapabilirler.

İlginizi çekebilir:  Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve Detayları

Kadın Kooperatifi Nasıl Kurulur ?

Kadın Kooperatifi kurmadan önce; pazarlanabilir bir hizmet ve üretim alanı seçilmesi gerektiğini belirtmeden geçemeyiz. Alan seçimi yapıldıktan sonra kurulacak olan kooperatifin kurulacağı yerde faaliyet konusu olan mal veya hizmeti üretebilecek nitelikte kadın eleman seçimi yapılmalıdır.

Genel Müdürlük tarafından hazırlanan “Kadın Girişimi, Üretimi ve İşletme Kooperatifi Örnek Anasözleşmesi” Genel Müdürlük internet sitesinden ( https://icticaret.ticaret.gov.tr/ ) indirilmeli veya İl Ticaret Müdürlüğü’nden temin edilmelidir.

Sözleşme doldurulduktan sonra İl Ticaret Müdürlüğü‘ne kuruluş izni için başvuru yapılması gerekmektedir.

Bu yazımızda 150.000 lira devlet desteği kimlere verilecek ? Nasıl ve ne zaman verilecek ? Hangi projeler desteklenecek ? Kadın Kooperatifi nasıl kurulur ? sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Devletten Kadın Kooperatiflerine 150.000 Lira Hibe Desteği Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *