Devletin Sağladığı İş Kurma Destekleri Nelerdir?

Map Anasayfa KOSGEB Devletin Sağladığı İş Kurma Destekleri Nelerdir?
Devletin Sağladığı İş Kurma Destekleri Nelerdir?

Devletin son zamanlarda devletin sağladığı hibeler ve faizsiz krediler ile beraber, gençlerin yeni iş imkanları sağlamasına olanak vermiş ve piyasadaki rekabetin arttırılması hedef alınmıştır. Bu duruma bakacak olursak eğer 2018 yılının ortalarında olduğumuz şu dönemler içerisinde yeni bir iş kurmak, yatırım yapmak isteyenlere avantajlı olanakların sunulduğunu söyleyebiliriz. Devletin destekli verdiği kredi kurumlarının başında Ziraat Bankası ve KOSGEB gelmektedir. Bu iki kurum vatandaşlarımıza oldukça avantajlı fiyatlar ve oranlardan kredi, hibe imkanı sunmaktadır. Tabi ki kredi ve hibelerin alınabilmesi için bazı şartlar ve değerlendirmeler de bulunmaktadır. Gerekli şartları taşıyan vatandaşlarımız hayalini kurduğu işyerine bu kurumlar aracılığı ile ulaşabilir.

KOSGEB İşyeri Açma Hibe ve Kredisi

KOSGEB kurumu yeni bir işletme açmak isteyen gençlere tam 100 bin TL tutarında faizsiz olarak kredi imkanı sunmasına ek olarak 50 bin TL tutarına kadar hibe desteği vermektedir. Hibe desteği hiçbir şekilde sizlerden geri talep edilmez. Fakat kredi faizsiz olarak sizlerden talep edilmektedir. KOSGEB kurumu başvurularını bizzat şubelerden sadece kimlik ile beraber almaktadır. Ayrıca bu imkanlardan her sektör yararlanamıyor. KOSGEB kurumuna giderek sizler hangi alanlarda ve sektörlerde destek, hibelerin alındığına bakabilirsiniz. Bunun dışında aranan şartların başında 18 yaşını doldurmuş olmak ve KOSGEB Girişimcilik kursunu tamamlamış olmak gerekmektedir. Bu iki şartı tamamlayan gençler sektöre uygun iş seçmesi durumunda, 100 bin TL tutarında kredi ve 50 bin TL tutarında hibe alabilmektedir. Sizlerde bu iki yardımdan bir tanesini alarak hayalini kurduğunuz işin sahibi olabilirsiniz. Bunun dışında hibe ve krediler için, bankaların kara listesinde yer almıyor olmanız ve bankalara borcunuzun olmaması gerekmektedir.

Ziraat Bankası Hayvancılık Kredileri

Ziraat Bankası, kredi notu düzgün olan ve bankalara ödemelerini düzenli yapan vatandaşlara bazı şartlarda kredi desteği vermektedir. Arıcılık, besicilik, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, kanatlı hayvancılık gibi sektörlere yüksek tutarlarda kredi imkanı sunmaktadır. Bu imkanları işletmenizi geliştirmek veya sıfırdan kurmak için sağlamaktadır. Bankanın aradığı en önemli şart sizlerin kredi notunun tamamen yüksek olması ve buna ek olarak da herhangi bir bankaya hiçbir şekilde borcunuzun olmamasıdır. Bu iki şartı tamamlamanız durumunda Ziraat Bankası’nın sunduğu kredileri alabiliyorsunuz. Bankanın genel olarak talep ettiği faiz oranları ise %2 civarında olmaktadır. Ziraat Bankasına ek olarak Şekerbank, Denizbank ve Akbank gibi bankalar da işletme, çiftçi ve hayvancılık kredileri sunmaktadır. Bankaların KOBİ bölümlerine giderek tüm detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  KOSGEB Kurs Tarihleri ve Kurs Yeri Adresleri

Devlet Destekli Krediler Nasıl Alınır?

Eğer devlet destekli finansman desteği KOSGEB kurumu tarafından veriliyorsa sizlerin KOSGEB veya İŞ-KUR şubelerine gitmeniz gerekmektedir. www.kosgeb.gov.tr adresi üzerine giriş yapmanız ile sizlere en yakında olan KOSGEB kurumunu bulabilir ve iletişim bilgilerine ulaştıktan sonra gidip başvuru yapabilirsiniz. Sadece yanınızda kimliğinizin olması yeterlidir. Ayrıca KOSGEB girişimcilik kursları da ücretsiz olarak tüm vatandaşlarımıza açıktır ve ücret ödemesi yapmadan sizlerde kayıt olabilir ve sertifikanızı alabilirsiniz. Ziraat Bankası’nın sunduğu devlet destekli kredilere başvurular sadece Ziraat Bankası üzerinden yapılmaktadır. Sizlere en yakında olan Ziraat Bankasına giderek, tüm kredilere %2 avantajlı faiz oranıyla başvurabilirsiniz. Yanınızda aynı şekilde kimliğiniz olması yeterlidir. Fakat banka üzerinde temsilci, sizlerin kredi notu sorgulaması yapacaktır ve sicilinizi detaylı olarak kontrol edecektir. Buna ek olarak başka bir yerde çalışmıyor olma şartı da bulunmaktadır. Tüm bu şartları taşıyorsanız, devletin sunmakta olduğu işyeri açma kredilerini tamamen avantajlı bir şekilde alabilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Devletin Sağladığı İş Kurma Destekleri Nelerdir? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Devletin Sağladığı İş Kurma Destekleri Nelerdir? Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
  1. Aysel

    Temizlik şirketi kurmak istiyorum

    • access_time 11 Ara 2019, 19:43
    • Cevapla