Devlet Destekli Sertifikalı Tohum Alma Kredisi ve Kredi Veren Bankalar 2018

Map Anasayfa Destekleme Devlet Destekli Sertifikalı Tohum Alma Kredisi ve Kredi Veren Bankalar 2018
Devlet Destekli Sertifikalı Tohum Alma Kredisi ve Kredi Veren Bankalar 2018

Devlet Destekli Tohum Alma Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet ve bankalar tarafından ÇKS Belgesine sahip olan çiftçilere tohum alımlarında destek sağlanmaktadır. Tohum alma kredisi alabileceğiniz kurumlar ve bankaları yazımızın ilerleyen bölümlerinde çok daha yakından tanıma şansı bulacaksınız. Fidan, arpa, buğday, yulaf, soya ve patates gibi birçok tarımsal ürün için tohum alma imkanı sunan bu sistem sayesinde TİGEM sertifikalı sağlıklı tohumlar ile üreticilik yapma imkanı bulunmaktadır.

Devlet üreticilerin TİGEM sertifikasına sahip tohumların alınması şartı ile gerekli olan finansal desteği sağlamaktadır. Şartların Bakanlar Kurulu tarafından belirlendiği sistemde çiftçi ekim yapacağı dekar başına gerekli desteği devlet, kamu ve özel bankalardan sağlamaktadır.

Tohum Kredisi Alınabilecek Kamu Kurumları ve Bankalar Hangileridir?

Özellikle çiftçiliği desteklemek, sağlıklı tarım ürünlerinin üretilmesine olanak sağlamak amacı ile devletimiz her geçen gün yeni bir düzenleme ile çiftçilerimizin yanında olmaya devam etmektedir. Bu bağlamda çiftçilerimizin gerekli finansal desteği sağlayabilecekleri kurum Tarım Kredi Kooperatifi ile Ziraat Bankası şubeleri, İş Bankası, Deniz Bank şubeleri, KuveytTürk,  olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde hangi kurumdan, hangi şartların sağlanması halinde kredi kullanılabileceği hakkında bilgileri sizlere aktarmış olacağız.

Ziraat Bankası Tohum Kredisi Alma Şartları

Ziraat Bankası birçok alanda olduğu gibi tohum alımlarında  da müşterilerinin yanında olmaya devam eden bir devlet bankasıdır. TİGEM Sertifikasına sahip olan tohumları edinmek için ihtiyaç duyulan finansal yardımlar aşağıdaki şartlara tabi olmanız halinde sizlere sunulmaktadır.

 • Ülke içerisinde sertifikalı olarak tohum, fide ve fidan üretmek,
 • Sebze tohum sertifikasına sahip olmak,
 • Çilek üreticileri,
 • Meyve üreticileri,
 • Bakliyat üreticileri

Tohum kredisi alabilecek durumda olan çiftçilerimiz arasında yer almaktadır. Ziraat Bankası aracılığı ile kullanılacak bu kredi ile işletmenin AR-GE çalışmaları, sera çalışmaları, iklimlendirme çalışmaları, işletme ekipmanları, tohum çıkarma, işleme, temizleme, ambalajlama ve depolama gibi birçok finansal desteği sağlamak mümkün olmaktadır. Zaten Ziraat Bankası Çiftçi Kredisi yazımızda 10’dan fazla çiftçi desteğinden söz ettik.

İlginizi çekebilir:  Faizsiz Kredi Veren Bankalar ve Detayları

Tarım Kredi Kooperatifi Aracılığı İle Tohum Kredisi Alma Şartları

Tarım Kredi Kooperatiflerinin en önemli şartları kooperatife ortak olmaktır. İkinci şart ise akaryakıt, karma hayvan yemi, fidan, fide, tohum alımları için verilecek kredinin 1 yıl vadeli olmasıdır. Bu iki şarta sahip olunması halinde Tarım Kredi Kooperatifleri tohum kredisi imkanını çiftçilerimize sunmaktadır.

İş Bankası Tohum Alma Kredisi

Bir diğer devlet bankası olan İş Bankası da çiftçilerimize muz yetiştiriciliği ve seracılıkta kullanacağı tohumları, gübre ve ilaç alımları gibi finansal desteği 1 ay ile 36 ay arasındaki vade seçeneği ile çiftçilerimize sunmaktadır. İş Bankası tohum alma kredisi almak istediğinizde İş Bankası şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Tarafınızdan talep edilen evrakların sunulması halinde gerekli desteği sağlayabileceğinizi unutmamalısınız.

Denizbank Tohum Alma Kredisi

Tarımsal kalkınmaya en çok destek veren özel bankaların başında Denizbank gelmektedir. Çiftçilerimizin her anlamda yanında olmaya çalışan banka tohum alma kredisinde de tam destek sağlamaktadır. Tohum, gübre, fide, sulama, ilaç, çapalama, akaryakıt, yem gibi tüm nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacı ile tohum alma kredisi alma imkanı verilmektedir. Bunun için sahip olmanız gereken en önemli şart ise ÇKS Belgesine sahip olmanızdır. Bu şartlar altında Denizbank şubelerine başvuru yapmanız halinde sizlerden talep edilen evrakların tamamlanması durumunda gerekli incelemeler gerçekleştirildikten sonra tarafınıza finansal destek sağlanmaktadır. Denizbank tohum kredisi haricinde çifçilere yönelik olarak “tarım kart” uygulaması da gerçekleştirmektedir. Kredi yanı sıra bu imkandan yararlanarak taksitli olarak finansal ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılanmasının yolu açılmıştır.

Kuveyt Türk Tohum Kart ve Avantajları

Çiftçilere destek sunma anlamında Denizbank gibi çiftçisini düşünen bir diğer özel banka ise Kuveyt Türk bankasıdır. Tohum Kart sahibi olunması kredi kullanmaktan daha kolaydır. Tohum kart ile sağlayabileceğiniz finansal desteği maddeler halinde sizlere sunmayı uygun bulmaktayız.

 • Zirai hammadde alınması,
 • Tarım ilacı alınması,
 • Akaryakıt alınması,
 • Araç bakımı ve yedek parça alınması,
 • Sulama ısıtma sistemlerini gideri,
 • Nakliye giderleri,
İlginizi çekebilir:  Aile Bakanlığı'ndan Her Ay 3.000 Lira Yardım (Şartlar ve Başvuru)

Gibi hizmetlerden kolaylıkla yararlanılabilmektedir. Tarım kart sayesinde yukarıda bahsi geçen maddelerde yer alan ihtiyaçlar taksitler halinde ve ürün hasatlarından sonra yapılmaktadır. Tohum kart ile  yapılan işlemlerin anında veya sonrasında taksitlendirilmesi mümkün olmaktadır. Tohum kart diğer kartların aksine kart aidatı olmayan kartlar arasında yer almaktadır. Ziraat Çiftçi Kart yazımızda da bahsettiğimiz gibi çiftçi kartlarıyla da bu harcamaları yapabilirsiniz. 2018 ve 2019 yılları için verilen desteklemeler sürekli olarak buradan bildirilecektir.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Devlet Destekli Sertifikalı Tohum Alma Kredisi ve Kredi Veren Bankalar 2018 Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *