Devlet Destekli Krediler ve Özellikleri

Map Anasayfa Destekleme Devlet Destekli Krediler ve Özellikleri
Devlet Destekli Krediler ve Özellikleri

Son zamanlarda devlet tarafından aktif edilen destekler bir hayli artış göstermiş ve devlet destekli krediler, hibeler ön plana çıkmıştır. İş-kur, KOSGEB, Ziraat Bankası gibi bankaların öncü olmasıyla beraber, yeni iş kurmak gençlere, çiftçilere ve esnaflara belirli oranda faiz yardımları, hibeler, faizsiz krediler vb gibi yardımlar yapılmaktadır. Sizlerde girmek istediğiniz bir sektöre finansal kaynaklarınızın yeterli olmamasından dolayı giremiyorsanız, devlet destekli kredileri tercih edebilir ve bu yardımları alarak girmek istediğiniz sektöre kısa bir süre içerisinde girebilirsiniz. Böylece işletmenizin giderlerini çok daha rahat bir şekilde karşılayabilir ve yatırım yapabilirsiniz. İşte 2018 yılına özel tüm devlet destekleme kredileri, esnaflara yardımlar teşvikler ve hibeler.

KOSGEB Girişimci Kredisi

KOSGEB imkanlarından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız, mutlaka KOSGEB in aktif ettiği girişimcilik kursuna katılması ve aynı zamanda bu kurslardan sertifika alınması gerekmektedir. Eğitim başvurusu İŞ KUR – KOSGEB birimlerine bazen ise KOSGEB tarafından görevlendirilmiş meslek odaları, belediyeler veya çeşitli üniversiteler üzerinden yapılabilmektedir. Hangi kuruma başvuru yaparsanız yapın sizi ufak bir yeterlilik test sınavı da bekliyor diyebiliriz. Testlerde başarılı olan girişimcilerin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kayıtları kısa süre içerisinde yapılır ve eğitim tarihleri planlandıysa o an şayet planlı bir eğitim yoksa bıraktıkları iletişim kanalları ile girişimci bilgilendirilir. Genel olarak eğitimler başvuru yapılmadan başlamıyor. Sınıflar en az 20 en fazla ise 30 kişi olacak şekilde ayarlanır ve kurslar başlar… KOSGEB kursları 32 saat üzerinden %80 devamlılık şartları ile vatandaşlara verilmektedir. Devamsızlık göstermeyen tüm kursiyerler çoğunluk ile KOSGEB kurs bitirme sertifikasını alırlar ve böylece ilk adımı geçmiş olurlar. Girişimcilik sertifikası KOSGEB tarafından kobi ve girişimcileri desteklemek amacı ile kurulan Girişimcilik Destek Programından faydalanmak için önemli bir şarttır. Eğitimlerin temel amacı bu programa başvuru yapmak için istenilen iş planı projesi nasıl hazırlanmasının gerektiğinin öğrenilmesidir. Böylece kosgeb’in tüm yardımlarını (50 bin TL hibe, 100 bin TL faizsiz kredi) alabiliyorsunuz.

İlginizi çekebilir:  Devlet Destekli Arıcılık Hibesi Kredisi Şartları, Faiz Oranları 2018

Hayvancılık Devlet Teşvikli Kredi

Devlet hayvancılık yapan veya yapmak isteyenleri geliştirmek için ise T.C. Ziraat bankasını aracı olarak kullanmaktadır. T.C. Ziraat bankasından hayvancılık yapmak isteyenler alacakları hayvanın ırkı, yaşı, doğum sayısına göre uygun şartlarda kredi olanağı sunmaktadır. Hayvancılığı yeni başlayanlar ırkı , cinsi belirlenen kayıtlı belgeli hayvan alımı yapılmadan önce mutlaka alacakları hayvan sayısına eş değer ipotek değeri olan taşınmaz mal ve bordrolu çalışan kefil olarak getirilmesi gerekmektedir. Hayvancılığı halen yapan müşteriler için ise ırkı cinsi belli olan kayıtlı belgeli hayvanları bakmış oldukları hayvanların küpe numaraları üzerinden kredi kullanabilmektedir. T.C. Ziraat bankası tarafından yapmak istediğiniz büyük baş inek, dana, düve, manda – küçük baş koyun, keçi – kanatlı hayvan tavuk, hindi, bıldırcın, civciv veya arıcılık kredisi şartlarını da ekstra olarak aktif etmiştir.

Devlet Destekli Esnaf Kredisi

Bulunduğumuz 2018 senesi içerisinde esnaflara destek olması amaçlı özel bütçe ayrılarak verilecek olan 30 bin Türk Lirası tutarında ki krediyi Halkbank ve Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifiile beraber ortak plan üzerinde başlamıştır. Daha önce ki yıllarda da devlet ile işbirliğine giderek devlet destekli krediler sunan bazı kurumlar 2018 senesinde de devlet ile işbirliğine girerek esnafa kredi olanağı veriyor 1 Ocak 2018 itibari ile başlayan başvurularda, kredi almak isteyenlerin belirlenen şartlarını sorunsuz olarak yerine getirmesi gerekiyor. Verilecek olan bu kredinin KOSGEB tarafından esnaflara verilen 50 bin Türk Lirası değerinde ki kredi ile karıştırmamak gerekiyor. Bu kredi devletin yeni düzenlemiş olduğu esnaflara özel kredidir.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Devlet Destekli Krediler ve Özellikleri Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *