Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu

Map Anasayfa Destekleme Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu
Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu

Düğün mevsimi diye adlandırılan aylara girmek üzereyken, maddi durumu iyi olmayan vatandaşlarımızdan evlenmek isteyenler gözünü evlilik kredisine dikmiş durumda. Devlet desteğiyle alınabilen evlilik kredisi, aynı zamanda bazı bankalar tarafından düğün kredisi adı altında devlet desteği olmadan da verilebilmektedir. Bu yazımızda sizler için Devlet Destekli Evlilik Kredisi başvurusu nasıl yapılır ? Devlet Destekli Evlilik Kredisi ne kadar ? Devlet Destekli Evlilik Kredisi veren bankalar ve Devlet Destekli Evlilik Kredisi nasıl alınır ? gibi merak edilen sorulara cevap vereceğiz.

Devlet Destekli Evlenme Kredisi Nedir ve Nasıl Alınır ?

Devletin vatandaşa verdiği evlilik desteği hakkındaki bütün detaylar ayrıntılı olarak yazımızda verilmiştir. Evlenmek isteyen pek çok insan öncesinde hesap kitap yaparak ne kadar gider olacağını hesaplıyor. Ayrıca günümüzde evlilik kredisi almak da son derece moda oldu. Artan ihtiyaçlar ile evlilik ciddi bir yükün altına girmek demek. Bu yüzden de çiftler evlenmeden önce kredi alma yolunu deniyor.

Devlet vatandaşlara çeşitli ihtiyaçları için kredi yardımı yapabiliyor. Bunlardan bir tanesi de Devlet Destekli Evlenme Kredisi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gençlerimiz için devlet destekli evlilik kredisinin mimarı olarak ön plana çıkmıştır.

Vatandaşların sosyal yaşam şartlarını daha iyi hale getirmek için devlet birçok imkan sunmaktadır. Bakanlıklar bünyesinde yapılan çalışmalar doğrultusunda bir çok yenilik ortaya konuldu. Son yıllarda yaşam standartlarını düzenleme adına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çok sayıda desteği hayata geçirdi. Bunlardan en güzeli ise devlet destekli evlilik kredisidir. Buna göre bakanlık belirlemiş olduğu şartlar dahilinde evlenmeyi düşünen kişilere maddi destek sağlar ve ayrıca bu kredi tamamen faizsiz şekilde evlenecek çiftlere verilmektedir.

Devlet destekli evlilik kredisi 2018 ve 2019 şartları
Devlet destekli evlilik kredisi

Devlet Destekli Evlenme Kredisi Şartları Neler ?

Devlet destekli evlilik kredisi alabilmek için bazı şartları yerine getiriyor olmanız gerekir. Onlardan bir tanesi de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve mutlaka ilk evliliği yapmak. Devlet destekli evlenme kredisi alabilmek için gereken diğer şartları şöyle sıralayabiliriz;

 • Evlenecek olan çiftlerimiz en az 18-24 yaş aralığında olmalı.
 • Çiftlerin ikisinin de ilk evliliği olmalı
 • Bankada çeyiz hesabı açtırmak ve birikim yapmak
 • 3 yıl boyunca çeyiz hesabında birikim yapmak
 • Çeyiz hesabına düzenli olarak en az 105 TL en fazla 1.000 TL yatırmak
İlginizi çekebilir:  Kamu Bankalarından Kredi Kampanyası (Şartlar ve Hesaplama)

18.000 TL Evlilik Desteği Şartları

Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da büyük katkıları ile hayata geçen evlilik kredisinde bazı belirgin şartlar vardır. 18.000 TL’lik evlilik kredisi için 18 ile 24 yaş arasında olmanız gerekiyor. Üniversite mezunları için üst yaş sınırı 26’dır.

Yapılan bu düzenleme sayesinde gençler evlenirken zor durumda kalmayacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının belirlemiş olduğu şartlardan bir tanesi de Türk Ceza Kanunu‘nda belirtilen ağır suçlar kapsamında cezaların olmamasıdır. Ayrıca evlilik desteğini alabilmek için mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmek ve 24 yaşını doldurmamak gerekiyor. Üniversite mezunu olan kişiler ise 26 yaşına kadar devlet destekli faizsiz evlilik kredisi başvurusu yapabiliyorlar. Evlilik kredisi devlet tarafından 18.000 TL olarak veriliyor ve ayrıca devlet destekli evlilik kredisinin geri ödeme süresi de 3 yıl olarak belirlenmiştir.

Evlilik yapan çiftler ilk bir yıl içerisinde çocuk sahibi olursa geri ödeme bir yıl daha ertelenebilir. Yani evliliklerinin ilk yılında çocuk sahibi olan çiftler geri ödemesini 2. yıldan itibaren yapmaya başlarlar. Ayrıca yeni evlenen çiftlerin ev desteklemesi de devletten. Detaylar için Devlet Konut Kredisi haberimiz okumanızı öneriyoruz.

Düğün Kredisi Veren Bankalar

Özel bankalar tarafından faizsiz evlenme kredisi verilmemektedir. Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bankaların verdiği düşük faizli düğün kredilerine ulaşmak için Evlilik Kredisi Veren Bankalar yazımızı okuyabilirsiniz.

Ancak bazı bankalar düğün kredisi vererek evlenecek çiftlerin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Hemen aşağıda düğün kredisini veren bankaları görebilirsiniz. Ancak bu tarzdaki düğün kredisi faizli olduğu için geri ödemesinde de yüksek miktarlar olabilir. Bankaların faiz oranları sürekli olarak değiştiği için net bir şekilde faiz bilgisi vermek yanlış olacaktır.

İlginizi çekebilir:  Kredi Kartı Borç Erteleme ve Yapılandırma Devam Ediyor
Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Şartları ve Bankalar 2018
Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Şartları ve Bankalar 2020
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Yapıkredi Bankası
 • Vakıfbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Şekerbank
 • QNB Finansbank
 • Odeabank
 • Denizbank

Devlet destekli evlilik kredisine başvuru yapabilmeniz için eğer üniversite mezunu lisans maksimum yaş sınırı 26’dır. Özel bankalara düğün kredisi başvurusu yaparken herhangi bir şekilde yaş sınırı yoktur. Dilediğiniz bankaya düğün kredisi başvurusu yaparak ne kadar miktar kredi almak istediğinizi belirleyebilir ve bizzat bu başvuruyu bankanın şubelerine yaparak görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu

Yukarıda yazmış olduğumuz banka şubeleri aracılığıyla başvuru yapabileceğiniz gibi, SMS ile de başvuru yapabilirsiniz.

evlilikkredisi” yazıp bir boşluk bıraktıktan sonra T.C. kimlik numaranızı yazarak bir boşluk bırakın ve aylık gelirinizi yazarak 4411‘e gönderin, evlilik kredisi onayınız cebinize gelsin.

Örnek mesaj : evlilikkredisi 12345678910 4000

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Hesaplama

Evlilik kredisi veren bazı bankaların örnek faiz oranları ve hesaplama tablosu aşağıda gösterilmiştir.

Banka AdıKredi TutarıFaiz OranıVade SayısıAylık Taksit TutarıToplam Geri Ödeme
Akbank10.000 TL%2,0636 Ay422,68 TL15.266,48 TL
İş Bankası10.000 TL%1,9536 Ay414,07 TL14.956,52 TL
Ziraat Bankası10.000 TL%1,9436 Ay413,29 TL14.928,44 TL

Bu yazımızda sizler için Devlet Destekli Evlilik Kredisi başvurusu nasıl yapılır ? Devlet Destekli Evlilik Kredisi ne kadar ? Devlet Destekli Evlilik Kredisi veren bankalar ve Devlet Destekli Evlilik Kredisi nasıl alınır ? gibi merak edilen sorulara cevap vermeye çalıştık. Sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvurusu Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. İsmail

  Evlilik kıredisi çekmek istiyorum 15 bin 2

  • access_time 11 Kas 2020, 13:22
  • Cevapla
 2. Osman

  33 yaşındayım bekarım 26 yaş sınırı diyorsunuz benim maddi durumum yok ben nasıl evlilik kredisi kullanırım

  • access_time 11 Ara 2020, 0:42
  • Cevapla