Devlet Destekli Evlenme Kredisi Şartları ve Başvurusu 2018

Map Anasayfa Destekleme Devlet Destekli Evlenme Kredisi Şartları ve Başvurusu 2018
Devlet Destekli Evlenme Kredisi Şartları ve Başvurusu 2018

Devlet Destekli Evlenme Kredisi Nedir Nasıl Alınır?

Devletin vatandaşa verdiği evlilik desteği hakkındaki bütün detaylar ayrıntılı olarak yazımızda verilmiştir. Evlenmek isteyen pek çok insan öncesinde hesap kitap yaparak ne kadar gider olacağını hesaplıyor. Ayrıca günümüzde evlilik kredisi almakta son derece moda oldu. Artan ihtiyaçlar ile evlilik ciddi bir yükün altına girmek demek. Bu yüzdende çiftler evlenmeden önce kredi alma yolunu deniyor.

Devlet vatandaşlara çeşitli ihtiyaçları için kredi yardımı yapabiliyor. Bunlardan bir tanesi de devlet destekli evlenme kredisi Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gençlerimiz için devlet destekli evlilik kredisinin mimarı olarak ön plana çıkmıştır.

Vatandaşların Sosyal Yaşam şartlarının daha iyi hale getirmek için devlet birçok imkan sunmaktadır. Bakanlıklar bünyesinde yapılan çalışmalar doğrultusunda birçok yenilik ortaya konuldu. Son yıllarda yaşam standartlarını düzenleme Adana Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çok sayıda desteği hayata geçirdi. Bunlardan en güzeli ise devlet destekli evlilik kredisidir. Buna göre bakanlık belirlemiş olduğu şartlar dahilin de evlenmeyi düşünen kişilere maddi destek sağlar ayrıca bu kredi tamamen faizsiz şekilde evlenecek çiftlere verilmektedir.

Devlet destekli evlilik kredisi 2018 ve 2019 şartları
Devlet destekli evlilik kredisi

Devlet Destekli Evlenme Kredisi Şartları?

Devlet destekli evlilik kredisi alabilmek için bazı şartları yerine getiriyor olmanız gerekir. Onlardan bir tanesi de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve mutlaka ilk evliliği yapmak. Devlet destekli evlenme kredisi alabilmek için diğer şartları hemen aşağıda bulabilirsiniz.

 • Evlenecek olan çiftlerimiz 18-24 yaş arasında olmalı.
 • Türk Ceza Kanununda yer alan ağır suçlardan herhangi biri ile cezalandırılmamış olmak.
 • Maddi imkansızlıklar nedeniyle evlenemeyecek durumda olmak.

10.000 TL Evlilik Desteği Şartları

Maliye ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da büyük katkıları ile hayata geçen evlilik kredisinde bazı belirgin şartlar vardır 10.000 TL’ lik evlilik kredisi için 18 ila 24 yaş arasında olmanız gerekiyor.

İlginizi çekebilir:  Devlet Konut Kredisi 2018 Ev Desteği Şartları ve Başvurusu

Yapılan bu düzenleme sayesinde gençler evlenirken zor durumda kalmayacak. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının belirlemiş olduğu şartlardan bir tanesi de Türk Ceza Kanunu‘nda belirtilen ağır suçlar kapsamında cezaların olmamasıdır. Ayrıca evlilik desteğini alabilmek için mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olabilmek ve 24 yaşını doldurmak gerekiyor. Üniversite mezunu olan kişiler ise 26 yaşına kadar devlet destekli faizsiz evlilik kredisi başvurusu yapabiliyorlar. Evlilik kredisi devlet tarafından veriliyor ve 10.000 TL ile ayrıca devlet destekli evlilik kredisinin geri ödeme süresi de 4 yıl geri ödeme süresinden öncesinde bakanlık tarafından 1 yıl geri ödemesiz olup toplamda 5 yıllık geri ödeme süresi belirlenmiştir.

Evlilik yapan çiftler ilk bir yıl içerisinde çocuk sahibi olursa geri ödeme bir yıl daha ertelenebilir. Yani evliliklerinin ilk yılında çocuk sahibi olan çiftler geri ödemesini 2. yıldan itibaren yapmaya başlarlar. Ayrıca yeni evlenen çiftlerin ev desteklemesi de devletten. Detaylar için Devlet Konut Kredisi haberimiz okumanızı öneriyoruz.

Düğün Kredisi Veren Bankalar

Özel bankalar tarafından faizsiz evlenme kredisi verilmemektedir. Devlet destekli faizsiz evlilik kredisi sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilmektedir. Bankaların verdiği düşük faizli düğün kredilerine ulaşmak için Evlilik Kredisi Veren Bankalar yazımızı okuyabilirsiniz.

Ancak bazı bankalar düğün kredisi vererek evlenecek çiftlerin ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar. Hemen aşağıda düğün kredisini veren bankaları görebilirsiniz. Ancak bu tarzdaki düğün kredisi faizli olduğu için geri ödemesinde de yüksek miktarlar olabilir. Bankaların faiz oranları sürekli olarak değiştiği için net bir şekilde faiz bilgisi vermek yanlış olacaktır.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Şartları ve Bankalar 2018
Devlet Destekli Evlilik Kredisi Başvuru Şartları ve Bankalar 2018 – 2019
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Yapıkredi Bankası
 • Vakıfbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası (TEB)
 • Şekerbank
 • QNB Finansbank
 • Odeabank
 • Denizbank
İlginizi çekebilir:  300 Koyun Hibesi (Köye Dönüş Kredi Desteği)

Devlet destekli evlilik kredisine başvuru yapabilmeniz için eğer üniversite mezunu lisans maksimum yaş sınırı 26’dır. Özel bankalara düğün kredisi başvurusu yaparken herhangi bir şekilde yaş sınırı yoktur. Dilediğiniz bankaya düğün kredisi başvurusu yaparak ne kadar miktar kredi almak istediğinizi belirleyebilir ve bizzat bu başvuruyu bankanın şubelerine yaparak görüşme gerçekleştirebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
Loading...
Güncelleme:

Devlet Destekli Evlenme Kredisi Şartları ve Başvurusu 2018 Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *