Çalışan Annelere Destek Başvuruları Başladı (100 Euro Verilecek)

Map Anasayfa Destekleme Çalışan Annelere Destek Başvuruları Başladı (100 Euro Verilecek)
Çalışan Annelere Destek Başvuruları Başladı (100 Euro Verilecek)

Her sene çalışan ve çalışmayan annelere 100 euro olarak destek sağlanmaktaydı. Aylardır başvuru ekranının açılmasını bekleyen anneler için müjdeli haber geldi ve başvurular başladı. Ancak bu sene sadece çalışan annelere yardım yapılacağı açıklandı. Bu yazımızda sizlere çalışan annelere 100 euro destek başvurusu, şartları ve nasıl başvuru yapılacağı hakkında bilgiler vereceğiz.

Çalışan Annelere Devlet Desteği

Türkiye Cumhuriyeti; sosyal bir devlet olmanın getirdiği yükümlülüklerle aile ve yapısını korumak için gereken önlemleri almaya çalışmaktadır. Bu kapsamda kadın istihdamının güçlendirilmesi ve ev hanımı olan annelerin desteklenmesi adına her sene çeşitli destek paketleri vatandaşın hizmetine sunulmaktadır. Bu destek paketlerinden biri olan annelere destek paketi, her sene çalışan çalışmayan bütün annelerin hizmetine sunulmaktaydı. 2020 yılında ise çalışmayan anneler bu kapsamdan çıkarıldı. 100 euro destek hizmeti sadece çalışan anneler için hizmete sunuldu.

Son dakika olarak duyurulan kampanyada çalışmayan annelere kötü haber verildi. Kısa süreliğine açılan başvurular, çalışmayan anneler için durduruldu. Özellikle koronavirüs günlerinde çalışan annelere öncelik verileceği belirtildi. Çalışmayan anne başvurularının da tekrar başlaması bekleniyor.

Çalışan Annelere 100 Euro Verilecek

Kadınlara yapılan yardımlarla ilgili 2020 yılında beklenen adım gerçekleşti ve müjdeli haber verildi. Son günlerde çalışan çalışmayan bütün kadınların sık sık gündeminde olan bu desteği ayrıntılarına geçelim.

Devlet desteği olarak yapılan bu yardım, aslında bir Avrupa Birliği projesi. 100 euroluk yardım, Avrupa Birliği ortak kararıyla finanse ediliyor. Bu projeyle Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından “Kurumsal Çocuk Bakım Hizmetleri Yoluyla Kadın İstihdamının Desteklenmesi Projesi” kapsamında annelere mali destek uygulanması hedefleniyor.

100 Euro Destek Şartları

100 euro destekten faydalanabilmek için;

 • 0-60 ay aralığında çocuk sahibi olmak,
 • Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinden birinde ikamet etmek,
 • Çocukla annenin ikametgâhının aynı olması,
 • Kayıt tarihi itibariyle SSK sigortalısı olarak tam zamanlı çalışmıyor olmak,
 • Kayıt tarihi itibariyle son bir yıl içerisinde SGK’ya bildirilen aylık kazancın 5.166 liradan düşük olması gerekmektedir.
İlginizi çekebilir:  İş Yeri Açmak İsteyenlere Devlet Desteği

Kaç Kişi Destek Alabilecek ?

Ödemeler konusunda yapılan duyuruya göre;

 • İstanbul’da 3.250 anne
 • Ankara’da 1.500 anne
 • İzmir’de 1.500 anne
 • Antalya’da 1.500 anne
 • Bursa’da 1.250 anne
 • Malatya’da 750 anne
 • Elazığ’da da 500 anne olmak üzere toplam 10.250 anne bu destekten faydalanabilecek.

Çalışan Anneye 100 Euro Destek Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Başvuru yapmadan önce bilinmesi gereken en önemli husus, destekten faydalanmak isteyen annelerin; 0-60 ay aralığındaki çocuğunu, yukarıda belirttiğimiz illerdeki Milli Eğitim Bakanlığı’na veya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı anaokulu, kreş veya gündüz bakımevine göndermeleri gerekmektedir. Şartların tamamına uyduğunuzu düşünüyorsanız, başvurunuzu E-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

E-Devlet girişi yaptıktan sonra, arama butonuna “Kurumsal Çocuk” yazın. Gelen ekrana tıklayıp sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girin. Başvurunuzu tamamladıktan sonra şartları sağladığınız anlaşılırsa size telefon ile ulaşarak yapılacakları anlatacaklardır.

E-Devlet girişi yapmak için buraya tıklayınız.

Bu yazımızda sizlere çalışan annelere 100 euro destek başvurusu, şartları ve nasıl başvuru yapılacağı hakkında bilgiler verdik. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Çalışan Annelere Destek Başvuruları Başladı (100 Euro Verilecek) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *