Büyükbaş Hayvancılık Destekleri 2020 (Kredisi Veren Bankalar, Hesaplama)

Map Anasayfa Destekleme Büyükbaş Hayvancılık Destekleri 2020 (Kredisi Veren Bankalar, Hesaplama)
Büyükbaş Hayvancılık Destekleri 2020 (Kredisi Veren Bankalar, Hesaplama)

Büyükbaş hayvancılık destekleri 2020 yılında da verilmeye devam etmektedir. Devletin bir çok hibe destek programı bulunmaktadır. Bunun için bizimde geniş çaplı bir araştırma yapmamız icap etti. Zira büyükbaş hayvancılık kredisi veren bankalar da bulunmaktadır. Yazımızda önce devletin verdiği büyükbaş hayvan destekleri 2018 şartları ve gerekli belgelerinden bahsedeceğiz. Akabinde uzun vadeli büyükbaş kredisi veren bankaları sıralayacağız. 3 DESTEK, 6 BANKA şeklinde uzun rehber yazısı oluşturduk.

Büyükbaş Hayvancılık Destekleri 2020 Güncel

Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlığı tarafından büyükbaş yetiştiricilerine verilen hayvan desteklerdir. ÇKS üzerinde kaydı bulunan vatandaşlarımız bu destekten yararlanacaktır. Hayvan başı ödeme şeklinde verilen bu büyükbaş hayvan desteği 2020 yılında da verilmeye devam edecektir. Büyükbaş hayvan başı ödeme miktarları şu şekildedir.

 • 4 Ay ve üzeri buzağı ve malaklar için bütün illerde 350 TL destek,
 • Soy kütüğü bütün illerde 500 TL destek,
 • Anaç sığır desteklemesi kapsamında hayvan başına 350 TL destek,
 • Etçi ırklardan oluşan anaç sığır hayvanlar için 350 TL destek ödemesi,
 • Süt kalitesinin artırılması adına sığır başına 50 TL destek ödemesi yapılır. (İzmir, Ankara, Tekirdağ, Bursa ve Balıkesir)
 • 250 baştan çok küçükbaş hayvan varlığı olan vatandaşlara çoban çalıştırma ücreti ödenecek. (Küçükbaş hayvancılık kredisi yazımızda koyun-keçi desteklerini anlattık)

2020 Yılında Daha Çok Destek Var!

2020 Yılında Daha Çok Destek Var!
2020 Yılında Daha Çok Destek Var!

Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba yaptığı açıklamalarla 2018 yılında desteklemelerin bir hayli artacağını çiftçilerimize bildirmektedir. Ayrıca verilen desteklerin miktarının yanında çeşitlilikleri de artacak. 2020 yılları içerisinde 50 büyükbaş hayvan sayısının altında yetiştiricilik yapan çiftçilerimize hayvan başı 250 TL ödeme yapılacağını belirtti. Yurt dışından et getirilmesine de karşı olan Fakıbaba bu konuda çalışmalarının sürdüğünü belirtti. 2020 yılı itibari ile buzağı ölümlerinin önüne geçilmesi açısından buzağı aşılarının artık ücretsiz olacağını bildirdi. Kaynak: https://www.tarim.gov.tr/Haber/1296/2018de-Hayvancilik-Desteklerini-Artiracagiz

İlginizi çekebilir:  İşsizlik Maaşı Şartları, Başvuru ve Sorgulama

Genç Çiftçi Büyükbaş Hayvancılık Desteği

Bahsini edeceğimiz bu büyükbaş hayvancılık desteği geri ödemesiz olarak verilmektedir. Lakin bu hibe desteğini alabilmeniz için 41 yaşından gün almamış olmamanız gerekiyor. 2020 yılı içerisinde 7.000 civarında büyükbaş hayvan verileceği bildirildi. Bu rakamların 2019 yılında artması bekleniyor. Yine Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlığı tarafından verilen bu hibe ile genç çiftçilerimiz desteklenmektedir. ÇKS kaydı bulunmayan vatandaşlarımızın başvuru için kaydını yaptırmaları gerekiyor. Başvuruda bulunan çiftçilerimizin bir işle iştigal etmemeleri gerekiyor. Ayırca başvuru yapan çiftçilerimizin eşlerinin de çalışmıyor olması gerekiyor.

Hibe Sadece Büyükbaş Hayvancılık İçin mi Veriliyor?

Genç çiftçi hibesi sadece büyükbaş hayvancılık desteklemesi olarak verilmemektedir. Tarım ve hayvancılık alanlarında kullanabileceğiniz bir hibe programıdır. Lakin programdan alınan hibe ile yatırım yapılmayacak bir takım harcama alanları da bulunmaktadır. Desteklenen sektörleri şöyle sıralayabiliriz.

Ödemesiz büyükbaş hayvancılık desteklemesi 2020
Ödemesiz büyükbaş desteklemesi
 • Büyükbaş Hayvancılık,
 • Manda yetiştiriciliği,
 • Kümes hayvanı yetiştiriciliği (Bakınız: Tavuk Çiftliği Kredisi ve destekler)
 • Mantar üretimi,
 • Koyun veya keçi yetiştiriciliği,
 • Büyükbaş hayvan tesis inşası ve hayvan alımları,
 • Küçükbaş hayvan tesis inşası ve hayvan alımları,
 • İpek böceği yetiştiriciliği,
 • Açık alanda fide yetiştiriciliği
 • Arı yetiştiriciliği ve harcamaları,

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu programın desteklemediği kullanım alanları da bulunmaktadır. 2020 genç çiftçi hibesi yazımızı okuyarak başvuru ve bütün şartları detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Damızlık Düve Destekleri 2020 Şartları Güncel

Tarım bakanlığının kalkınmayı hızlandırmayı amaçladığı yukarıdaki haberimizde aktarıldı. Bu desteklemede ise 500 baş damızlık düve yetiştiren çiftçilerimize %50 destek verilmektedir. Resmi gazete de yayımlanan tebliğ üzerine 500 baş damızlık düve alan vatandaşlarımıza %50 devlet desteği veriliyor. Bu şu anlama geliyor; şartları yerine getiren vatandaşlarımız. 500 baş düve ile hayvancılık yapmaya başlıyor. Bu yatırımdan faydalanan çiftçilerimiz en az 5 yıl bu işi yürütmekle yükümlüdür. Mecburi olarak devam etme koşulu bulunmaktadır. Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğine üye olan vatandaşlarımızın en az 3 yıl boyunca da kayıtlı aktif sığır yetiştirici olması şartları aranmaktadır.

İlginizi çekebilir:  Vakıfbank Esnaf Destek Kredisi Şartları ve Başvuru

Büyükbaş hayvancılık destekleri kapsamında başvuru yapan vatandaşlarımız desteklemeden şu oranlarda faydalanmaktadır. Yeni tesis yapımları veya var olan tesisin büyütülmesi için %50 oranında bir destek. Dişi buzağı almak isteyen çiftçilerimiz için %50 damızlık hibesi. Hayvan bakımlarında kullanılan yem makineleri, gübre sıyırıcı gibi alınacak aletler için %50 hibe verilecek. Yani yarısı devletten. Başvuru ve detaylar için için Gıda Tarım ve Hayvancılık il müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.

Büyükbaş Hayvancılık Kredisi Veren Bankalar Listesi

Yukarıdaki başlıklar altında devlet destekli büyükbaş hayvan alımı konularına değindik. Lakin devlet hibelerinden yararlanmak için her zaman şartlarımız uyumlu olmayabiliyor. Bu sebepten dolayı güzel bir alternatif oluşturan bankaları da ele almak istedik. Bankaların sundukları teklifleri ve verdikleri uzun vadeleri şimdi tek tek sizlerle paylaşacağız. Bankaların faiz oranları genelde açık edilmemektedir. Çünkü kişilere özel faiz oranı uygulamayı tercih etmişlerdir. Bizde bu sebeple kredi şartları ve bilinmesi gereken özelliklerini sizler için detaylı bir şekilde inceledik.

Büyükbaş hayvan kredisi veren bankalar
Büyükbaş hayvan kredisi veren bankalar

Ziraat Bankası Büyükbaş Hayvan Kredisi:

Ziraat bankası sadece büyük baş hayvanlar için kredi imkanı sağlamamaktadır. Büyükbaş, küçükbaş, kanatlı hayvancılık ve arıcılık gibi bir çok konuda çiftçilerimize finansman sağlamaktadır. Ziraat Bankası Hayvancılık Kredisi yazımızdan bütün detaylara ulaşabilirsiniz.

Şekerbank Büyükbaş Kredisi:

Şekerbank çiftçilerimizin yanında olduğu gösteriyor. Alacağınız kredinizi 5 yıl vadede ödeyebilirsiniz. Ayrıca çiftçilerimizin gelirinin hasat dönemlerinde olduğunu bildiği içinde taksitlerinizi yılda bir ödeme kolaylığı sağlıyor. Besi Hayvancılığı için Şekerbank üzerinden alacağınız kredinizin vadesi 18 ay ile sınırlıdır. Bankaya almak için başvuruda bulunduğunuz hayvanların Türkvet Kayıt Sistemine kayıtlı olmaları şartı aranıyor. Kredi başvuru için; süt hayvancılığı yağan çiftçilerimiz en az 5 baş, besicilikle uğraşan çiftçilerimiz ise en az 10 baş hayvana sahip olmalıdırlar. Kredi başvurusu için Şekerbank şubesine gidebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Vakıfbank Uygun Faizli Yeni Kredi Paketleri Faiz Oranları Hesaplama Tablosu (2020)

İş Bankası, büyükbaş süt hayvancılığı ve işletme kredisi için 24 ay vade ve kişiye özel faiz oranları uygulamaktadır. Büyükbaş besi hayvancılığı kredisi için azami 18 ay vade verilmektedir.

QNB Finansbank Büyükbaş Hayvan Kredisi:

Finansbank üzerinden alacağınız kredisi süt hayvanları ve besicilik için kullanabilirsiniz. Kredi özelliklerini ve şartlarını maddeler halinde görelim:

 • Üretim için harcanacak olan masrafın %85’ine kadar kredi verilebilir.
 • Kredi vadesi 24 aya kadardır.
 • Kredi taktisleri 1/3/6/12 ayda bir ödemeli olabilir. (Süt hayvancılığında en fazla 6 ay olabilir.)
 • Başvuru için çiftçi kayıt belgesi, işletme izin belgesi ve hayvan varlığı belgeleri istenmektedir.
 • Denizbank; Süt hayvancılığı 60 ay, besi hayvancılığı için 12 ay vade
 • TEB; Süt hayvancılığı 18 ay, besi hayvancılığı için 12 ay vade

Büyükbaş hayvancılık destekleri 2020 ile büyükbaş hayvan kredisi veren bankalar hakkında yaptığımız bu en kapsamlı araştırmanın sonuna geldik. 3 DESTEK, 6 BANKA içerisinden her yolu deneyebilirsiniz. Yapılan kampanyalar ve verilen yeni destekler için yazımızı takip edebilirsiniz. Aşağıdan sormak istediklerinizi bizlere yazabilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Büyükbaş Hayvancılık Destekleri 2020 (Kredisi Veren Bankalar, Hesaplama) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Büyükbaş Hayvancılık Destekleri 2020 (Kredisi Veren Bankalar, Hesaplama) Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. Hidayet

  10 baş hayvana en fazla ne kadar çekebiliyoruz

  • access_time 29 Eki 2018, 12:33
  • Cevapla