Bireysel İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir ? (Tüketici Kredisi Şartları)

Map Anasayfa Genel Rehber Bireysel İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir ? (Tüketici Kredisi Şartları)
Bireysel İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir ? (Tüketici Kredisi Şartları)

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’na (BDDK) bağlı olarak ülkemizde faaliyet gösteren bütün bankalar tarafından, vatandaşlara ihtiyaç kredisi hizmeti sağlanmaktadır. Dosya masrafları, faiz oranları, vade sayıları, ödeme planları ve başvuru seçenekleri farklı olsa da; bütün bankaların kredi sağlamak için aradığı şartlar hemen hemen aynıdır. Biz de bu yazımızda tüketici kredisi olarak da bilinen bireysel ihtiyaç kredisi şartları nelerdir, bankaların ihtiyaç kredisi verme şartları, tüketici kredisi için gerekenler hakkında detaylı açıklamalar yapacağız.

Kimler İhtiyaç Kredisi Kullanabilir ?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve 18 yaşını doldurmuş olan herkes, başvuru yaptığı bankanın aradığı kriterleri karşılaması durumunda bireysel ihtiyaç kredisi hizmetinden faydalanabilir. Peki nedir bu kriterler ? Dilerseniz detaylı inceleyelim.

T.C. Vatandaşı Olmak

Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren bütün bankalar, öncelikle ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunan kişinin bir T.C. kimlik kartının olmasını isterler. Müşterilerinin T.C. kimlik numarası üzerinden bütün finansal geçmişlerini kontrol etmek isteyen bankalar, T.C. vatandaşı olmayanlara kredi hizmeti sağlamamaktadırlar.

Yabancı uyruklu şahısların, Türkiye’deki bankalardan kredi kullanım işlemleri ise bir takım özel işlemlerle gerçekleşmektedir.

Düzenli Gelir Sahibi Olmak

Bankaların kredi verirken ilk göz önünde bulundurdukları durum, müşterinin bu krediyi geri ödeyebilme durumudur. Talep edilen kredinin taksitlerinin ödenebileceğini kanıtlayan bir gelir belgesi, kurtarıcı nitelik taşımaktadır. Bu gelir belgesi;

  • Maaş Bordrosu
  • SGK Sicil Dökümü
  • Kira Kontratı veya
  • Mevduat hesap dökümü olabilir.

Gelir belgesi olmadan ihtiyaç kredisi kullanmak isteyenler Gelir Belgesiz SMS ile Kredi Veren Bankalar yazımızı okuyabilirler.

Üzerinize Taşınmaz Olması

Gelir belgeniz olsun ya da olmasın, üzerinize kayıtlı taşınmazları ipotek göstererek ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Bunun için bankaya kredi başvurusu için giderken yanınızda tapu belgesini de götürmeniz gerekmektedir.

Kredi Notunun Yüksek Olması

Yukarıda saymış olduğumuz şartların hepsini sağlıyor olsanız da, kredi notunuz yeterli değilse ihtiyaç kredisi başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Bir bankaya ihtiyaç kredisi başvurusu yapmadan önce kredi notunuzun o bankanın ihtiyaç kredisi kullandırması için yeterli olduğundan emin olmalısınız. Çünkü olumsuz sonuçlanan her kredi başvurusu kredi notunuzu daha da aşağı çekecektir.

İlginizi çekebilir:  Emeklilere En Çok Promosyon Veren Bankalar

E-devlet üzerinden kredi notunu ücretsiz bir şekilde öğrenmek isteyenler Kredi Notunu Ücretsiz Öğrenme (E-devlet) başlıklı konumuzu okuyabilirler.

Hayat Sigortası Yaptırılması

İhtiyaç Kredisi kullanımında hemen hemen bütün bankalar hayat sigortası yaptırılmasını şart koşmaktadırlar. Bu sigorta ile bankaya karşı borçlanan kişinin vefatı durumunda, banka alacaklarını sigortadan tahsil etmektedir. Ancak hayat sigortası yaptırmayı göze alsanız bile bu size kredi verileceğini garanti etmez. Diğer şartları sağlasanız da, hayat sigortası yapılmasına engel olacak bir hastalığınız varsa kredi kullanamayabilirsiniz. Peki bu hastalıklar hangileridir ? Uygulanan mevzuat kapsamında;

  • Kanser
  • Böbrek Yetmezliğine Bağlı Diyaliz
  • Siroz
  • İnme ve
  • Kalp (Stent ve Anjiyo hariç) rahatsızlıklarından biri olanlar, hayat sigortası yaptıramamaktadırlar. Hayat sigortası yaptıramayan vatandaşlar da ihtiyaç kredisi hizmetlerinden yararlanamamaktadırlar.

Bu yazımızda bireysel ihtiyaç kredisi şartları nelerdir, bankaların ihtiyaç kredisi verme şartları, tüketici kredisi için gerekenler hakkında detaylı açıklamalar yaptık. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Bireysel İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir ? (Tüketici Kredisi Şartları) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *