BDDK Kredi ve Kredi Kartı Taksit Sayısını Düşürdü (Önemli Detaylar)

Map Anasayfa Genel Rehber BDDK Kredi ve Kredi Kartı Taksit Sayısını Düşürdü (Önemli Detaylar)
BDDK Kredi ve Kredi Kartı Taksit Sayısını Düşürdü (Önemli Detaylar)

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi ve kredi kartı taksitlerinde yeni bir düzenlemeye gittiğini bildirdi. Bu düzenlemeye göre BDDK; kuyum, elektronik ve mobilyada kredi kartına yapılabilecek maksimum taksit sayısını ve taşıt alımı amaçlı kredilerde (taşıt kredileri) maksimum vade sayısını düşürdü. Peki Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kimdir ? Aldığı kararlar ne anlama geliyor ? Taksit sayısının düşmesinin ardından maksimum taksit ve vade sayıları ne oldu ? Bütün merak edilenleri yazımızda bulabilirsiniz.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Kimdir ?

BDDK; 1999 yılında kurulan ve 2005 yılında yayımlanan Bankacılık Kanunu ile de yasal olarak güçlendirilen bir devlet kurumudur. Bu kurum; ülkenin ülkenin uzun vadede büyümesine ve istikrar sağlamasına katkıda bulunmak amacıyla, kamu ve özel finans kurumlarıyla birlikte vatandaşın da hak ve menfaatlerini disiplin ve sağlık içinde koruyarak yapısal işleyişi sağlamakla yükümlüdür.

BDDK’nın Taksit Düşürme Kararı Detayları

BDDK, kredi vade sınırları ve kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinde değişiklik yapıldığını duyurdu. Buna göre;

  • Basılı ve külçe olmayan kuyumla ilgili harcamalarda, kredi kartına taksitlendirme süresi 8 aydan 6 aya
  • Fiyatı 3.500 TL’ye kadar olan televizyonlar hariç, elektronik eşya alımlarında kredi kartına taksitlendirme süresi 6 aydan 4 aya
  • Mobilya ve elektrikli eşya alımlarında kredi kartına taksitlendirme süresi 18 aydan 12 aya düşürüldü.

Ayrıca taşıt kredilerinde de maksimum vade sayılarında değişiklik yapıldı. Bu değişikliğe göre;

  • Nihai fatura değeri 300.000 TL ile 750.000 TL arasında olan araçlar için kullanılacak taşıt kredilerinde maksimum vade sayısı 48 aydan 36 aya
  • Nihai fatura değeri 750.000 TL’den yukarı olan araçlar için kullanılacak taşıt kredilerinde maksimum vade sayısı 48 aydan 24 aya indirildi.
  • Nihai fatura değeri 300.00 TL’den aşağı olan araçlar için kullanılacak taşıt kredilerinin vade sayısında ise bir değişiklik yapılmadı.
İlginizi çekebilir:  En Kolay Kredi Veren Bankalar [TEK TIKLA ANINDA KREDİ] 2018

Yukarıda belirtilen elektronik eşyalara; bilgisayar ve tabletler dahil değildir. Televizyon, video kamera, ses sistemleri vb.. gibi aletler bu kategorinin içerisinde yer almaktadırlar.

Kredi kartına taksitlendirme süresi 18 aydan 12 aya düşürülen elektrikli eşyalar ise buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrikli küçük ev aletleri vb.. olarak gösterilebilir.

Bu yazımızda “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kimdir ? Aldığı kararlar ne anlama geliyor ? Taksit sayısının düşmesinin ardından maksimum taksit ve vade sayıları ne oldu ?” sorularına cevap vermeye çalıştık. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

 

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

BDDK Kredi ve Kredi Kartı Taksit Sayısını Düşürdü (Önemli Detaylar) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *