Bankadan Kredi Alamayanlar Ne Yapmalı ?

Map Anasayfa Genel Rehber Bankadan Kredi Alamayanlar Ne Yapmalı ?
Bankadan Kredi Alamayanlar Ne Yapmalı ?

Nakit ihtiyacı olduğu hâlde, bankalardan kredi çekemeyen vatandaşların endişelenmesine gerek yok. Bankalar kredi vermeyebilir. Vermemelerinin altında da bir çok neden yatabilir. Ancak kredi çıkmıyor diye üzülmenize gerek yok. Bu yazımızda sizlere “Bankalar neden kredi vermiyor ? Neden kredi alamıyorum ? Bankadan kredi alamayan ne yapmalı ? Kredi alamıyorum ne yapmalıyım ?” gibi sorularının cevaplarını paylaşacağız.

Bankalar Neden Kredi Vermiyor ?

Maddi ihtiyaç olduğu zaman akla ilk gelen yer bankalar olmuştur. Birikmişi olmayan, çevresinde de gereken ekonomik yardımı yapacak eşi, dostu olmayan vatandaşlar ilk olarak kredi kapısını çalarlar. İstenen evraklar ile şubeye giderek veya şubeye gitmeden sanal bankacılık (internet şubesi, mobil uygulama) üzerinden başvuru yapan her vatandaş istediği cevabı alamıyor. Bankaların; kredi için yapılan başvuruları inceledikten sonra kredi başvurunuzu reddetme durumu çok sık olmaktadır. Peki bu durumun sebebi nedir ? Dilerseniz detaylı inceleyelim.

Kredi Notu Düşük Olabilir

Bankaya yapmış olduğunuz başvuru sonucunda yapılan incelemeyle birlikte kredi notunuzun düşük olduğu görülürse kredi başvurunuz büyük olasılıkla reddedilir.

Limitiniz Yetersiz Olabilir

Kullanmış olduğunuz kredi ve kredi kartları için belirlenmiş bir limit vardır. Örnek vermemiz gerekirse; maaşı 8.000 TL olan bir vatandaş için, aylık kredi ödeme limiti 5.600 TL‘dir. Bu vatandaşın daha önce kullanmış olduğu ve hâlâ borcu bitmemiş kredilerinin taksitleri toplamı 5.600 TL sınırına dayanmışsa, bankalar kredi vermeyebilir.

İlginizi çekebilir:  Eşinden Boşanan Kadınlara Devlet Yardımı

Kara Listede Olabilirsiniz

Kredi çekmenizi engelleyecek olan sebeplerden bir tanesi de kara listede olma durumudur. Eğer bir bankaya kredi başvurusunda bulunup red cevabı aldıysanız, kara listede olup olmadığınızı öğrenmek için Banka Kara Liste Sorgulama konumuzu okuyabilirsiniz.

Geri Ödemeleriniz Düzenli Olmayabilir

Daha önce kullanmış olduğunuz kredi veya kredi kartlarının ödemelerini düzenli olarak yapmamışsanız, bankalar kredi taleplerinizi kabul etmeyebilirler. Borcunuzu kapatmış olsanız bile, bankalar için öncelik ödeme düzenidir.

Bankalardan Kredi Alamıyorum Ne Yapmalıyım ?

Bankalardan kredi alamayanlar veya “Kredi çekemiyorum” diyenlerin uygulaması gereken bazı yöntemler vardır. Bunları detaylı olarak açıklayalım.

Düşük Kredi Notuna Kredi Veren Bankalara Başvuru Yapılabilir

Eğer bir bankaya yapmış olduğunuz kredi başvurusu; kredi notunuzun düşük olmasından dolayı reddedilmişse, düşük kredi notuna kredi veren bankalara başvuru yapabilirsiniz.

İpotekli Kredilere Başvuru Yapılabilir

Kredi ihtiyacınız yüksek bir meblağ ise; sahip olduğunuz bir arsa, taşıt, tarla ya da evi ipotek göstererek ipotekli kredi kampanyalarından yararlanabilirsiniz.

Borç Yapılandırma Kredisi Kullanılabilir

Kredi borçlarınızın tamamını tek bir bankanın kredisi altında uygun faiz oranları ile birleştirebilirsiniz. Bu kredinin taksitlerini düzgün ödemeniz durumunda kredi notunuz yükselişe geçecek ve kredi çekme ihtimaliniz artacaktır.

Taksitle Telefon Alıp Peşin Satılabilir

Bu yöntemin diğer adı faturalı hatta kredidir. Detaylar için Faturalı Hatlara Kredi konumuzu okuyabilirsiniz.

Bu içeriğimizde “Bankalar neden kredi vermiyor ? Neden kredi alamıyorum ? Bankadan kredi alamayan ne yapmalı ? Kredi alamıyorum ne yapmalıyım ?” sorularının cevaplarını paylaştık. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Bankadan Kredi Alamayanlar Ne Yapmalı ? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *