Banka SMS Kodu Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

Map Anasayfa Genel Rehber Banka SMS Kodu Gelmiyor Sorunu ve Çözümü
Banka SMS Kodu Gelmiyor Sorunu ve Çözümü

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, evrak işlemleri yerini sanal işlemlere bıraktı. Bunlardan birisi de kimlik teyit etme olayıdır. Eskiden bankacılık işlemlerinde şahsınız olduğunu kanıtlamanız için banka şubesine giderek kimlik ibraz etme zorunluluğu varken; günümüz dünyasında bunun yerini mobil imza, telefon bankacılığı ve SMS şifresi aldı. Bankacılık işlemleri için SMS ile şifre gönderimi sağlanmaktadır. Bu yazımızda bankadan gelen SMS şifrelerinde sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız için banka SMS şifresi gelmiyor sorunu ve çözümü, banka SMS’i gelmiyor, banka SMS kodu ve banka SMS alamıyorum hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

SMS Şifresi Nedir ? Ne İşe Yarar ?

SMS İngilizce Kısa Mesaj Servisi(Short Message Service)’in kısaltılmışı olup, mobil telefona başka bir mobil telefondan gönderilen kısa mesaj anlamını taşımaktadır. SMS bir çok kullanım alanına sahipken; bankacılık işlemlerinde üç türlü görev görmektedir:

 • Kimlik Teyidi
 • Bilgilerin Doğruluğunu Kontrol Etme
 • Güvenlik

Bankalar Neden SMS ile Şifre Güvenliği Almaktadır ?

Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesiyle dolandırıcılık yöntemleri de kolaylaşmaya başladı. Müşterilerinin dolandırılmasının önüne geçmek isteyen bankalar, artık tüm bankacılık işlemlerinde SMS ile şifre gönderimini zorunlu tutmaktadırlar. Bu SMS şifresi, kişinin sistemde kayıtlı olan telefon numarasına gönderilmektedir. Bankalar böylelikle, dolandırıcıların kişisel hesaplara, bilgilere erişmelerini engellemeyi hedeflemektedirler.

SMS’in Bankadan Geldiğini Nereden Anlarız ?

Bankalardan gelen SMS’lerin başında veya sonunda B001, B002 gibi kodlar yazmaktadır. Banka tarafından size gönderilen SMS şifresini banka personeli de dahil olmak üzere kimseyle paylaşmamanız gerekmektedir.

Banka SMS Şifresi Neden Gelmiyor ?

Bankaların cep telefonuna gönderdikleri şifrelerin ulaşmamasının en önemli nedeni sim kart değişikliğidir. Bankalar SMS şifresini sistemde kayıtlı olan telefon numarasına göndermektedirler. Banka müşterisi herhangi bir nedenden dolayı sim kart değişikliği yaptıysa, banka SMS şifresi gelmeme durumu oluşmaktadır.

İlginizi çekebilir:  Turkcell Faturalı Hatta Kredi Nasıl Alınır? (Garanti Yol)

Sim Kart Değişikliği Neden SMS Gelmesini Engeller ?

Banka müşterisinin numarasını değiştirmemesine rağmen sim kart değişikliği yapması nedeniyle banka tarafından gönderilen SMS şifresinin gelmemesi bir çok kişiye garip gelebilir. Telefon değişikliği nedeniyle sim kartını büyülten veya küçülten, 4.5G uyumlu sim karta geçiş yapan müşterilere banka SMS şifresinin gelmemesinin önemli bir nedeni vardır. Bu durumun bankanın almış olduğu bir güvenlik önlemi olduğunu belirtmek isteriz. Bankalar müşterilerinin adına yedek bir sim kart çıkarılması ihtimaline karşılık böyle bir güvenlik önlemi almaktadırlar.

Sim Kartımı Değiştirdim Telefon Numaram da Değişir mi ?

Sim kartını değiştiren kişilerin telefon numaraları değişmez. Numara sabit kalır ama yeni sim kart banka sisteminde kayıtlı olmadığı için banka SMS şifresi gelmeyecektir.

Banka SMS Kodu Gelmemesinin Çözümü

Sim kart değişikliğinden sonra şifre gelmesi için ise yapılabilecek iki seçenek mevcuttur.

Müşteri Hizmetlerine Talepte Bulunmak

Sim kart değişikliği gibi durumlarda, müşteri hizmetlerine bağlanarak kart değişiklik işlemi ile ilgili görüşme yapmanız gerekmektedir. Telefon bankacılığı üzerinden müşteri temsilcisiyle yapacağınız görüşmede sim kartınızı değiştirdiğinizi ve yeni sim kartınızın banka tarafından kayıt edilmesini istemelisiniz.

ATM Üzerinden Kart Değişikliği

Bazı bankalar sim kart değişikliğini sadece telefon bankacılığı üzerinden kabul ederken; bazı bankalar bu hizmetin yanında ATM üzerinden de sim kart değişikliği yaptırabilmektedir. Banka kartınızı ATM’ye taktıktan sonra şifrenizi girince “Diğer İşlemler” menüsünden “Sim Kart Değişikliği Talebi“ne tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yazımızda bankadan gelen SMS şifrelerinde sıkıntı yaşayan vatandaşlarımız için banka SMS şifresi gelmiyor sorunu ve çözümü, banka SMS’i gelmiyor, banka SMS kodu ve banka SMS alamıyorum hakkında detaylı bilgiler verdik. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Banka SMS Kodu Gelmiyor Sorunu ve Çözümü Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Banka SMS Kodu Gelmiyor Sorunu ve Çözümü Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
 1. MUSTAFA BAHAT

  Atemeden onay değişikliği yaptlm bankadan gelen sms.yi onaylamadım.MUSTAFA BAHAT..

  • access_time 10 Nis 2021, 17:06
  • Cevapla
 2. Şeref

  Kartım değişmedi ama yine gelmiyor

  • access_time 21 Ağu 2021, 21:01
  • Cevapla
 3. AHMET

  İNTERNET BANKACILIĞ BANA TEK KULANILMIK ŞİFRE GELMİYOR

  • access_time 13 Haz 2022, 9:29
  • Cevapla