Banka Kara Liste Sorgulama (Nedir – Nasıl Yapılır?)

Map Anasayfa İhtiyaç Kredileri Banka Kara Liste Sorgulama (Nedir – Nasıl Yapılır?)
Banka Kara Liste Sorgulama (Nedir – Nasıl Yapılır?)

Banka Kara Liste Sorgulama, acil paraya ihtiyacı olan veya herhangi bir sebep için kredi çekmiş olan bazı kişiler bankaya borçlarını bazı sebeplerden dolayı ödeyemeyebiliyor. Uzun bir süre böyle devam ettirmesi sonucunda bu kişi bankaların kara listesine girerek, kara listede bulunduğu sürede de hiç bir bankadan kredi çekemiyor. Bu gibi duruma düşüp düşmediğini merak edenler ise kara liste sorgulama yaparak öğrenebilirler. Bu yazımızda sizleri kara liste nedir, kara listeye nasıl girilir, kara listeden nasıl çıkılır, kara liste sorgulama hakkında aydınlatmaya çalışacağız.

Kara Liste Nedir?

Bankadan çekilen krediyi maddi durum yetersizliği, unutma veya vakit yetersizliği gibi nedenlerden dolayı sürekli geç yatırmakta ya da uzun bir süre yatıramamakta olan kişiler için uygulanan bir cezadır. Bu durum sadece çekilen krediler için değil, kredi kartı ödemeleriniz için de geçerlidir. Kanunlarda belirlenen süre sonrası bu kişiler Merkez Bankası’nın kayıtlarına alınır ve bu kayıtlara da kara liste denmektedir. Böylece banka sizin krediyi ödeyemeyeceğinizi düşündüğü için size listeden çıkana kadar kredi vermeyecektir.

Kara listeye girmek o kadar kolay değildir. Çektiğiniz kredi yada kredi kartı ödemeniz için 90 günlük bir süre verilir. Bu süre sonunda 1 hafta daha beklenir ve yine ödemez iseniz icra memurları devreye girerek üzerinize kayıtlı mallardan borcunuz değerinde alınır. Böylece de kara listeye girmeye hak kazanırsınız.

Banka Kara Liste Sorgulama

Kredi çekeceklerin oldukça önemsediği bi soru olan kara liste sorgulama işlemi. Borcunu biraz da olsa düzensiz yatıran kişiler acaba kara listeye girdim mi diye merak edebiliyor ve nasıl sorgulanma yapılacağını da çoğu kişi bilmiyor.

Kredi almak istediğiniz bankadan veya Türkiye Bankalar Birliği Risk merkezi veya Kredi Kayıt Bürosu’na bireysel başvuru yaparak listede olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:  Kredi Sicili Nasıl Temizlenir ? Kredi Sicili Temizleme

Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Kara liste o kadar kötü bir durumdur ki çıkması oldukça zaman almaktadır. Bu yüzden kara listeye girmemeye özen gösterin. Kara listeden çıkmak borcunuzu kapatmakla bitmiyor. Tabi çıkmak için borcunuzu kapatmanız da gerekiyor. Borcunuzu kapattıktan sonra ise maksimum 5 yıl beklemeniz gerekiyor ki Merkez bankası listeyi güncellesin. Tabi bu süre zarfı değişebilir. Siz borcunuzu ödedikten sonra Merkez bankası bir kaç yıl içerisinde de listeyi güncelleyebilir, bu durum şansınıza kalmış.

Ayrıca kredi notunuzu ücretsiz sorgulayabileceğiniz bir kaç alternatif yol mevcut. Eğer para vererek sorgulama yapmak istemiyorsanız ücretsiz kredi notu sorgulama başlıklı konumuzu inceleyerek ücret vermeden kredi notunuzu öğrenebileceğiniz yollara ulaşabilirsiniz. E-devlet vasıtasıyla kredi  notunuzu ücretsiz öğrenmek için de E-devlet Yoluyla Kredi Notunu Ücretsiz Öğrenme konumuzu inceleyebilirsiniz.

Bu yazımızda sizleri kara liste nedir, kara listeye nasıl girilir, kara listeden nasıl çıkılır, kara liste sorgulama hakkında aydınlatmaya çalıştık. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Banka Kara Liste Sorgulama (Nedir – Nasıl Yapılır?) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *

Banka Kara Liste Sorgulama (Nedir – Nasıl Yapılır?) Yazısı İçin Yapılan Yorumlar.
  1. Halil

    acil,10.000 ₺ ihtiyacım var bana yardımcı olursanız çok sevinirim ömrümde bu kadar daralmamistim malûm bayramda geliyor

    • access_time 28 Tem 2020, 4:30
    • Cevapla