Banka Kara Liste Sorgulama 2019 (Nedir – Nasıl Yapılır?)

Map Anasayfa Sorgulamalar Banka Kara Liste Sorgulama 2019 (Nedir – Nasıl Yapılır?)
Banka Kara Liste Sorgulama 2019 (Nedir – Nasıl Yapılır?)

Banka Kara Liste Sorgulama, Acil paraya ihtiyacı olan veya her hangi bir sebep için kredi çekmiş olan bazı kişiler bankaya borçlarını bazı sebeplerden dolayı ödeyemeye biliyor. Uzun bir süre böyle devam ettirmesi sonucunda bu kişi bankaların kara listesine girerek, kara listede bulunduğu sürede de hiçbir bankadan kredi çekemiyor. Bu gibi duruma düşüp düşmediğini merak edenler ise kara liste sorgulama yaparak öğrenebilirler. Kara liste nedir diye merak edenler ise alt başlıktan cevaba ulaşabilir.

Kara Liste Nedir?

Bankadan çekilen krediyi maddi durum yetersizliği, unutma veya vakit yetersizliği gibi nedenlerden dolayı parayı sürekli geç yatırmakta yada uzun bir süre yatıramamakta olan kişiler için uygulanılan bir cezadır. Bu durum sadece çekilen krediler için değil, kredi kartı ödemeleriniz için de geçerlidir. Kanunlarda belirlenen süre sonrası bu kişiler Merkez bankasının kayıtlarına alınır ve bu kayıtlara da kara liste denmektedir. Böylece banka sizin krediyi ödeyemeyeceğinizi düşündüğü için size listeden çıkana kadar kredi vermeyecektir.

Kara listeye girmek o kadar kolay değildir. Çektiğiniz kredi yada kredi kartı ödemeniz için 90 günlük bir süre verilir. Bu süre sonunda 1 hafta daha beklenir ve yine ödemez iseniz icra memurları devreye giderek üstünüze ne var ne yok borcunuz değerinde alınır. Böylece de kara listeye girmeye hak kazanırsınız.

Banka Kara Liste Sorgulama

Kredi çekeceklerin oldukça önemsediği bi soru olan kara liste sorgulama işlemi. Borcunu biraz da olsa düzensiz yatıran kişiler acaba kara listeye girdim mi diye merak edebiliyor ve nasıl sorgulanma yapılacağını da çoğu kişi bilmiyor.

https://www.findeks.com/bireysel/ bu adrese giderek gerekli bilgileri doldurduğunuz taktirde kredi notunuza göre kara listede olup olmadığınızı detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yalnız bunun için sizden belirli bir ücret istenecektir.

İlginizi çekebilir:  VEDOP Beyanname sorgulama

Kara Listeden Nasıl Çıkarım?

Kara liste o kadar kötü bir durumdur ki çıkması oldukça zaman almaktadır. Bu yüzden kara listeye girmemeye özen gösterin. Kara listeden çıkmak borcunuzu kapatmakla bitmiyor. Tabi çıkmak için borcunuzu kapatmanız da gerekiyor. Borcunuzu kapattıktan sonra ise maksimum 5 yıl beklemeniz gerekiyor ki Merkez bankası listeyi güncellesin. Tabi bu süre zarfı değişebilir. Siz borcunuzu ödedikten sonra Merkez bankası bir kaç yıl içerisinde de listeyi güncelleyebilir bu durum şansınıza kalmış.

Ayrıca kredi notunuzu ücretsiz sorgulayabileceğiniz bir kaç alternatif yol mevcut. Eğer para vererek sorgulama yapmak istemiyorsanız ücretsiz kredi notu sorgulama başlıklı konumuzu inceleyerek ücret vermeden kredi notunuzu öğrenebileceğiniz yollara ulaşabilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Banka Kara Liste Sorgulama 2019 (Nedir – Nasıl Yapılır?) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *