Asgari Ücret Alan Kişiler Konut Kredisi Çekebilir mi?

Map Anasayfa İhtiyaç Kredileri Asgari Ücret Alan Kişiler Konut Kredisi Çekebilir mi?
Asgari Ücret Alan Kişiler Konut Kredisi Çekebilir mi?

Geçimini asgari ücretle sağlayan bir çok vatandaşımızın bir ev sahibi olmadığı bilinen bir gerçek. Umuttur insanı yaşatan diyerek, bir çok asgari ücretli çalışan ev sahibi olma umudunu koruyor. Siz de onlardan biriyseniz, asgari ücrete uygun konut kredisi olup olmadığını öğrenmek istemez misiniz ? Bu yazımızda “Asgari ücretliye konut kredisi çıkar mı ? Asgari ücretliye konut kredisi ne kadar çıkar ? Asgari ücretle konut kredisi çekilebilir mi ?” gibi soruların cevaplarını vereceğiz.

Asgari Ücretle Konut Kredisi Çekilebilir mi ?

Son zamanlarda bankalar hakkında en sık sorulan soruların başında asgari ücretle çalışan kişilerin konut kredisi çekip çekemeyecekleri yer alıyor. Asgari ücretle çalışan vatandaşlar da kira öder gibi ev sahibi olma hayalleri kurmaktadır. Sorunun yanıtı aslında oldukça basit. Ev sahibi olmak isteyen maaşlı çalışan, konut kredisi çekerek alacağı evi banka üzerinden ipotek ettirebilir. Böylece banka kendi gelirini garanti altına alırken, ödeme gerçekleşmediği noktada ipoteği bozdurarak evi kendi kullanımına alarak borca karşılık alabilir. Evi ipotek ettirmek dışında bir diğer opsiyonda bankalar için güçlü bir kefille kredi çekmektir. Bu da eğer kredi notunuz yüksekse tercih edebileceğiniz bir opsiyondur. Bankaların özellikle dikkat ettiği gelir sağlama yöntemi, gelir şekli, gelir sahibinin ödemelerini düzenli yapıp yapamayacağı gibi ayrıntılar sayesinde aslında sürecin anahtar ayrıntıları ortaya çıkar.

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir ?

Asgari ücretli en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusunun yanıtına geçmeden önce, ev kredisi ya da ihtiyaç kredisi olarak ihtiyacınızı belirlemenizde fayda vardır. Konut kredisi çekmek isteyen vatandaşlar banka üzerinden ev miktarının belirli oranında kredi çekerek ev sahibi olabilirler. Ancak banka genellikle ev fiyatının tamamını karşılama yoluna ilerlemez. Yüzdelik dilimde konuşursak eğer en yüksek olarak %90 oranında kredi desteği sağlayabilmektedirler. Ev için gelen ekspertiz de evin ederini hesaplayarak; sizin fiyat şişirip evi daha yüksek fiyattan göstererek, daha yüksek kredi çekmenizin önüne geçerler. Ödeme şekillerinde de vadeyi uzatarak, faiz arttırma politikası uyguladıkları için sizin sürekli geliriniz olduğundan emin olmak durumundadırlar. Banka her ihtimalde kendinin kazanacağı düzeninden taviz vermeden kullanıcılarından da bu süreçte bir geri dönüş bekler. Kredi tutarını ortalama 1.200 TL olarak belirlersek eğer, kişinin gelirinin minimum 2.400 TL civarında olması beklenir. Bu denklem asgari ücret tekelini de eline alabilir.

İlginizi çekebilir:  Kredi Kartı Limiti Arttırıldı

Peki bir asgari ücretli çalışan en fazla ne kadarlık bir konut kredisi kullanabilir ? Gelin birlikte hesaplayalım.

2022 yılı için belirlenen asgari ücret 4.250 TL oldu. Bankalar gelirin en fazla 3’te 2’sine kadar kredi hizmeti sunmaktadırlar. 4.250 TL’nin 3’te 2’si de 2.833 TL yapmaktadır. Yani bir asgari ücretli çalışan; kullanacağı konut kredisi için en fazla 2.833 TL taksit ödeyebilir. Bu durumda en düşük faizli konut kredisine göre taksit tutarımızı hesaplarsak;

%1,29 faiz oranlı konut kredisinde 60 ay vade ile 117.832 TL’lik bir konut kredisi kullanılabilir. Bunun geri ödemesi de toplam 171.883,92 TL yapmaktadır.

%1,29 faiz oranlı konut kredisinde 120 ay vade ile 172.442 TL’lik bir konut kredisi kullanılabilir. Bunun geri ödemesi de toplam 341.922,21 TL yapmaktadır.

Asgari Ücretli Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ?

Burada en önemli ayrıntılardan birisi de size bağlı bulunan kredi notunuzdur. Bankalar ile geçmişte yaşadığınız deneyimlere bağlı olarak değişen kredi notunuz; sizin çok yüksek oranda kredi çekmenize olanak verdiği gibi, kredi kartı çıkartmanıza bile engel olabilir. Bu yüzden de olabildiğince sağlıklı bir banka geçmişiniz olduğundan emin olmak zorundasınız. Eğer geçmişe bağlı borçlarınız ya da haciz durumunuz varsa ilk işiniz bunları temizlemek olmalı. Çünkü borcunuz varken bankaya kredi başvurusu yaparsanız ya da olumsuz cevap alarak üst üste kredi başvurusu yaparsanız kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. O yüzden size kredi çıkartabileceğini iddia eden bankacılara karşı daha dikkatli davranmalısınız.

Sürece ilk adımı geçmişte bir probleminiz olmadığıyla başlatın. E-Devlet üzerinden borç sorgulama ve dava sorgulatmayla başlayın. Bunun için e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama butonuna icra yazdığınızda karşınıza çıkan “İcra Dosyası Sorgulama” hizmetini kullanın. Eğer borcunuz varsa kapattıktan sonra bankanızdan bir kredi kartı çıkartın ve ortalama 600 TL tutarında alışverişler yaparak altı ay boyunca kredi kartı kullanın ve sürekli olarak borcunuzu gününde ve saatinde yatırın. Banka sizin bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı olduğunuzu anladığı noktada kredi notunuzu yükseltecektir. Eğer hiç kredi kartı kullanmadıysanız ise mümkün olduğunca az alışveriş yaparak ve borçlarınızı ödeme odaklı olarak en az üç ay kredi kartı kullanmanızda fayda var. Bu sizin için daha sağlıklı ilerleyen bir sürecin habercisi olacaktır. Asgari ücretli kişiler konut kredisi çekebilir sorusunun yanıtı kişiden kişiye göre değişir ancak sağlıklı bir banka ve iş geçmişi olan birisi için kesinlikle evettir.

İlginizi çekebilir:  Halkbank Uygun Faizli İhtiyaç Kredisi Başvurusu ve Hesaplama

Ayrıca kredi notunu sorgulamak ve yükseltmek isteyenlerde ücretsiz bir şekilde Kredi Notu Sorgula bağlantısından kredi notunu sorgulayabilir, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? bağlantısından da kredi notunun nasıl sorgulandığını öğrenebilir.

Bu yazımızda “Asgari ücretliye konut kredisi çıkar mı ? Asgari ücretliye konut kredisi ne kadar çıkar ? Asgari ücretle konut kredisi çekilebilir mi ?” gibi soruların cevaplarını verdik. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Asgari Ücret Alan Kişiler Konut Kredisi Çekebilir mi? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *