Asgari Ücret Alan Kişiler Konut Kredisi Çekebilir mi?

Map Anasayfa Konut Projeleri Asgari Ücret Alan Kişiler Konut Kredisi Çekebilir mi?
Asgari Ücret Alan Kişiler Konut Kredisi Çekebilir mi?

Asgari ücrete bağlı yaşayan birçok kişi ev sahibi olma umudunu taşımaktadır. Siz de onlardan biriyseniz, bağlı bulunduğunuz maaşa uygun bir konut kredisi çekmek ister misiniz? Sizlere yazımız içerisinde maaşınıza bağlı kredi çekmenin püf noktalarını aktarmaya çalışacağız.

Asgari maaşa bağlı çalışan kişilerin ev kredisi çekmeleri son zamanlarda bankalar hakkında en sık sorulan soruların başında yer alıyor. Asgari ücretle çalışan kullanıcılar da kira öder gibi ev sahibi olma hayalleri kurmaktadır. Sorunun yanıtı aslında oldukça basit, ev sahibi olmak isteyen maaşlı çalışan, konut kredisi çekerek banka üzerinden ipotek ettirebilir. Böylece banka kendi gelirini garanti altına alırken, ödeme gerçekleşmediği noktada ipoteği bozdurarak evi kendi kullanımına alarak borca karşılık alabilir. Evi ipotek ettirmek dışında bir diğer opsiyonda bankalar için güçlü bir kefille kredi çekmektir. Bu da eğer kredi notunuz yüksekse tercih edebileceğiniz bir opsiyondur. Bankaların özellikle dikkat ettiği gelir sağlama yöntemi, gelir şekli, gelir sahibinin ödemelerini düzenli yapıp yapamayacağı gibi ayrıntılar sayesinde aslında sürecin anahtar ayrıntıları ortaya çıkar. Sizlere sitemiz içerisinde asgari ücrete bağlı çalışırken ev sahibi olma yöntemlerini aktaracağız. Asgari ücretli ne kadar kredi çekebilir 2018 yılında olan rakamlara sitemizden ulaşabilirsiniz.

Asgari Ücretli Ne Kadar Kredi Çekebilir

Asgari ücretli en fazla ne kadar kredi çekebilir sorusunun yanıtına geçmeden öncesinde ev kredisi ya da ihtiyaç kredisi olarak ihtiyacınızı belirlemenizde fayda vardır. Konut kredisi çekmek isteyen kullanıcılar banka üzerinden ev miktarının belirli oranında kredi çekerek ev sahibi olabilirler. Ancak banka genellikle ev fiyatının tamamını karşılama yoluna ilerlemez. Yüzdelik dilimde konuşursak eğer en yüksek olarak %70 oranında kredi desteği sağlayabilmektedirler. Ev için gelen ekspertiz de evin ederini hesapladığı için sizin fiyat şişirerek daha yüksek fiyattan evi göstererek, daha yüksek kredi çekmenizin önüne geçerler. Ödeme şekillerinde de vadeyi uzatarak, faiz arttırma politikası uyguladıkları için sizin sürekli geliriniz olduğundan emin olmak durumundadırlar. Banka her ihtimalde kendinin kazanacağı düzeninden taviz vermeden kullanıcılarından da bu süreçte bir geri dönüş bekler. Kredi tutarını ortalama 750 Lira olarak belirlersek eğer kişinin gelirinin minimum 1500 Lira civarında olması beklenir. Bu denklem asgari ücret tekelini de eline alabilir.

İlginizi çekebilir:  Garanti Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları 2019

Asgari Ücretli Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Burada en önemli ayrıntılardan birisi de size bağlı bulunan kredi notunuzdur. Bankalar ile geçmişte yaşadığınız deneyimlere bağlı olarak değişen kredi notunuz sizin çok yüksek oranda kredi çekmenize olanak verdiği gibi kredi kartı çıkartmanıza bile engel olabilir. Bu yüzden de olabildiğince sağlıklı bir banka geçmişiniz olduğundan emin olmak zorundasınız. Eğer geçmişe bağlı borçlarınız ya da haciziniz varsa ilk işiniz bunları temizlemek olmalı. Çünkü borcunuz varken banka kredi başvurusu yaparsanız ya da olumsuz cevap alarak üst üste kredi başvurusu yaparsanız kredi notunuz olumsuz etkilenecektir. O yüzden size kredi çıkartabileceğini iddia eden bankacılara karşı daha dikkatli davranmalısınız.

Sürece ilk adımı geçmişte bir probleminiz olmadığıyla başlatın. E-Devlet üzerinden borç sorgulama ve dava sorgulatmayla başlayın. Eğer borcunuz varsa kapattıktan sonra bankanızdan bir kredi kartı çıkartın ve ortalama üç yüz lira tutarında alışverişler yaparak altı ay boyunca kredi kartı kullanın ve sürekli olarak borcunuzu gününde ve saatinde yatırın. Banka sizin bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı olduğunuzu anladığı noktada kredi notunuzu yükseltecektir. Eğer hiç kredi kartı kullanmadıysanız ise mümkün olduğunca az alışveriş yaparak ve borçlarınızı ödeme odaklı olarak en az üç ay kredi kartı kullanmanızda fayda var. Bu sizin için daha sağlıklı ilerleyen bir sürecin habercisi olacaktır. Asgari ücretli kişiler konut kredisi çekebilir sorusunun yanıtı kişiden kişiye göre değişir ancak sağlıklı bir banka ve iş geçmişi olan birisi için kesinlikle evettir.

Ayrıca kredi notunu sorgulamak ve yükseltmek isteyenlerde ücretsiz bir şekilde Kredi Notu Sorgula bağlantısından kredi notunu sorgulayabilir, Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? bağlantısından da kredi notunun nasıl sorgulandığını öğrenebilir.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Asgari Ücret Alan Kişiler Konut Kredisi Çekebilir mi? Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *