Asgari Ücret 2022 Belli Oldu (Tüm Detaylar)

Map Anasayfa Destekleme Asgari Ücret 2022 Belli Oldu (Tüm Detaylar)
Asgari Ücret 2022 Belli Oldu (Tüm Detaylar)

Beklenen haber geldi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamayla asgari ücret belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bugün yapmış olduğu toplantının ardından 2022 Asgari Ücret Ne Kadar ? sorusu cevabını buldu. İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün karar verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklama yaptı ve yeni asgari ücret tutarını duyurdu. Son Dakika 2022 yılı asgari ücret tutarı, asgari ücret desteği, asgari geçim indirimi ne kadar oldu.. Bütün detaylar yazımızda.

2022 Asgari Ücret Ne Kadar ?

Bugün yapılan toplantının ardından Asgari Ücret 2022 yılı için en az 4.250 TL (dört bin iki yüz elli Türk Lirası) olarak belirlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada  “Bilindiği gibi asgari ücret her yıl çalışan ve işveren kesimlerinin iştirakiyle belirlenmektedir. Bugün 4. toplantıda nihai karar aşamasına gelinmiştir. Taraflar özveri ile bu süreci işlettiler. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı olarak ben de çok mutluyum. 2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 lira olarak uygulanacaktır. Asgari ücret artışı yüzde 50 seviyesinde gerçekleşmiştir. Asgari ücrette gelir ve damga vergisini kaldırıyoruz.” diye belirtti.

Asgari Ücret Nasıl Belirleniyor ?

  • Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.
  • Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından Komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.
  • Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor.
  • Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Cumhurbaşkanı Tarafından Açıklandı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplantısının ardından kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2022 yılında asgari ücretin en alt rakamı 4250 lira olarak uygulanacak. Çalışanın evli olmasına ve çocuk sayısına göre bu rakam daha da yükselmektedir.” dedi.

İlginizi çekebilir:  Çalışmayan Annelere Destek (Günlük 110 TL)

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önce söz alan Çalışma Bakanı Vedat Bilgin, “Uzun zamandır merak edilen asgari ücretle ilgili çalışmalarımızı tamamladık. Kararımızı verdik. Biz de bu süreçte özellikle komisyondaki katkılarıyla işveren sendikalarımıza işçi sendikalarımıza teşekkür ediyoruz. Ülkemiz açısından çok önemli. Sadece çalışanlarımızla değil tüm ücret düzeylerini etkileyen bir temel ücret noktasına gelmiştir. Ekonomik kalkınmanın meydana getirdiği sarsıntılar… Değişimler sorun yaratır.” dedi.

Asgari Geçim İndirimi Ne Kadar Oldu ?

Aşağıdaki tabloda Asgari Geçim İndirimi dâhil bütün asgari ücret detaylarını görebilirsiniz.

blank

Bütün detaylarıyla Son Dakika 2022 yılı asgari ücret tutarı, asgari ücret desteği, asgari geçim indirimi ne kadar oldu.. gibi merak edilenleri yanıtladık. Sormak istediklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Asgari Ücret 2022 Belli Oldu (Tüm Detaylar) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *