Araç Kasko Değeri Yüksek Araçlar 2020 (KASKO DEĞER LİSTESİ)

Map Anasayfa Sigortalar Araç Kasko Değeri Yüksek Araçlar 2020 (KASKO DEĞER LİSTESİ)
Araç Kasko Değeri Yüksek Araçlar 2020 (KASKO DEĞER LİSTESİ)

Araç kasko değeri yüksek araçlar 2020 yılında da piyasaya sürülmeye devam etmektedir. Araç kasko değeri bir diğer anlamı ile halk dilinde “araç değeri” olarak bilinmektedir. Araç değeri yüksek araçlar arasında en çok tercih edilen araçlar,

 • Renault Megane,
 • Fıat Egea,
 • Ford Tourneo,
 • Totoya Corolla,
 • Honda Cıvıc,
 • Fıat Fıorino,
 • Skoda Oktavia,
 • Volkswagen Passat,
 • Toyota C-HR,
 • Renault Symbol.

Olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu araçların içerisinde en çok satılan araç 130.122 TL araç değeri ile Renault Megane olup, en az satılan araç ise 90.000 TL araç değeri ile Renault Symbol araçlardır. Kişilerin kültür seviyeleri, çalıştıkları iş kolları, gelir seviyeleri araç alımlarında etkin rol oynamaktadır.

Araç Kasko Değer Listesi Nereden Öğrenilir?

Araç kasko değerini öğrenmek sanıldığının aksine oldukça kolaydır. Araç kasko değeri genelde piyasa değerinden daha düşük olmaktadır. Örneğin kasko değer listesinde en çok satılan araç değeri 119,907 iken, piyasada bu aracı almaya kalktığınızda 110,000 TL civarına kadar fiyatların düştüğünü görürsünüz. Araç kasko değeri ve piyasa değeri arasındaki farklar tamamıyla serbest piyasa araç satışlarından kaynaklanmaktadır. Galeriler, oto bayileri, oto pazarlarında sürekli farklı fiyatlar ile karşılaşmanız mümkündür. Örnek vermek gerekirse bunun bir diğer sebebi de 2020 model Honda Cıvıc, 122,000 araç değerine sahip aracın ilk sahibi tarafından birkaç ay kullanılıp satılmasından kaynaklanmaktadır. Araç kasko değerini öğrenmek istediğiniz her an https://www.tsb.org.tr/kasko-deger-listesi.aspx?pageID=631 linkinden yararlanmanız mümkündür. Bu sayede kaskosunu yaptıracağınız aracın araç rayiç bedelini de bulmuş olursunuz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplamasında Araç Kasko Değerinin Önemi

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplamasında araç kasko değerinin önemi büyüktür. Örneğin; 2020 model Fıat Egea 1,5 motor gücüne sahip aracın kasko değeri 94,841 TL olup, MTV tutarı bir yıllık olarak 1553 TL dir. Ancak Renault Symbol 1,3 motor gücüne sahip aracın kasko değeri 67.755 TL olup, MTV tutarı bir yıllık olarak 817 TL dir. Bahsi geçen MTV tutarları yıllık olup, Ocak ve Temmuz aylarında iki taksit halinde vergi daireleri, internet bankacılığı, www.gib.gov.tr adresinden online olarak ödenebilmektedir. Yeni satın almak istediğiniz 2018 model bir aracın vergisini görmek istediğiniz her an https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_MTV web adresinden;

 • Araç tipi,
 • Araç yaşı,
 • Motor silindir hacmi,
 • Trafiğe çıkış tarihi,
İlginizi çekebilir:  En Ucuz Zorunlu Trafik Sigortası Hangisi 2019 (DETAYLI FİYAT LİSTESİ)

Gibi bilgilerin girilmesi ile kolaylıkla hesaplanabilmektedir. Bunun için aşağıdaki tabloda sizler için hazırlamış olduğumuz mtv hesaplama karşılaştırma tablosunu inceleyerek daha net bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca yararını olacağını düşündüğümüz En Ucuz Zorunlu Trafik Sigortası yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Araç Kasko Değeri Yüksek Araçlar 2018 - Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplaması ve KASKO DEĞER LİSTESİ
Araç Kasko Değeri Yüksek Araçlar

Araç Kasko Değeri Yüksek Araçlar 2018

ARAÇ YAŞI ARAÇ TİPİ MOTOR GÜCÜ TRAFİĞE ÇIKIŞ TARİHİ ARAÇ KASKO DEĞERİ OTURMA KAPASİTESİ YILLIK MTV BEDELİ
4 ile 6 otomobil 1300-1600 01/01/2018 sonrası 0-40.000 TL arası  – 970.000 TL
1 ile 6 minibüs  –  –  –  – 888 TL
7 ile 15 otobüs vb  –  –  – 0 ila 25 1.339 TL
12 ile 15 otomobil 0-1300 01/01/2018 öncesi  –  – 220 TL

Araç Kasko Değeri Kasko Poliçelerinde Gözükür Mü?

Araç kasko değeri kasko poliçelerinde gözükmemektedir. Sigorta şirketlerinin fiyat politikalarında olan uygulama sebebi ile araç bedelleri 2013 yılı Nisan ayına kadar kasko poliçeleri üzerinde gözükmekteydi. Ancak hasar anında sigortalılar ve sigorta şirketleri arasında araç bedelleri dolayısı ile büyük anlaşmazlıkların oluştuğu tespit edilmiştir. Bu durumda Hazine Müsteşarlığı konuya el atarak 1 Nisan 2013 tarihi itibari ile araçların kasko bedellerinin kasko poliçeleri üzerine yazılmaması kararı almışlardır. Her hangi bir kasko hasarında kasko değer listesinde Volkswagen Passat 2020 model aracınızın değeri 203.577 TL iken, piyasada ikinci el satış fiyatı olarak belirtilen rayiç bedeli olan 190.000 TL civarında bir bedel ile değerlendirilmektedir. Bu durum her ne kadar sigortalının hoşuna gitmeyen bir durum olsa da kanunla sabit kılınmış bir uygulama olması sebebi ile kabul edilmek zorunda kalınmaktadır.

Araç Kasko Değeri Yüksek Araçların Kasko Fiyatları

Araç kasko değeri yüksek araçlar 2020 kasko fiyatları da bir hayli yüksek durumdadır. Unutulmaması gerekmektedir ki araç değeri yükseldikçe ödeyeceğiniz kasko bedeli de yükselecektir. Örneğin; 2020 model bayi çıkışlı 114.955 TL değerinde Skoda Octavia bir araç satın aldınız. Araç bayi size acentesi olduğu sigorta şirketleri üzerinden farklı birkaç kasko fiyatı çıkarabilir.

İlginizi çekebilir:  Garanti Sigorta Fonu Nedir? (Güvence Hesabı Başvuru, İletişim, Adresi)

Burada tamamıyla şirketten şirkete değişkenlik gösteren en uygun kasko fiyatı net prim olarak 2.800 TL civarında iken en yüksek kasko fiyatı yine net prim olarak 6.900 TL civarında hesaplanmaktadır. Bu kasko primleri üzerine vergiler dahil edilerek ödenecek brüt prim ortaya çıkmaktadır. Bu da takribi en uygun kasko için 3.100 TL iken, en yüksek kasko için 7.200 TL civarında olacaktır.

En uygun kasko fiyatlarını öğrenmek için en yakın sigorta şirketi veya sigorta acentesi ile irtibat kurmanız halinde daha detaylı ve kesin kasko fiyatı almanız mümkün olacaktır. Hesaplamalar örnek olarak verilmiş olup, yasal bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Araç kasko değeri yüksek araçların kasko hesaplamalarında sigortalının daha önceden sahibi olduğu araç üzerindeki hasarsızlık indirimini yeni satın alacağı araç üzerine devretme hakkının bulunduğunu da ayrıca bir dipnot olarak belirtmekte fayda görmekteyiz. Güncel gelişmeler 2020 ve 2021 yılları için sitemizden duyurulacaktır.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Araç Kasko Değeri Yüksek Araçlar 2020 (KASKO DEĞER LİSTESİ) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *