Annelere Destek Paketi

Map Anasayfa Destekleme Annelere Destek Paketi
Annelere Destek Paketi

Sosyal devlet olmanın getirdiği sorumlulukla hareket etmeye çalışan Türkiye Cumhuriyeti, annelere verdiği desteklerine devam ediyor. Annelere yapılan desteklerin çeşitleri ve miktarları da yeniden şekillendirildi. Sizler için annelere devlet tarafından karşılıksız verilen destekleri araştırdık. Bu yazımızda annelere destek paketi, annelere devlet yardımı, ne kadar, kimler yararlanabilir, şartları neler gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Annelere Sosyal Yardım

Annelere uzun zamandan beri verilen sosyal yardımlar; annelik dönemlerinde kadınların finansal özgürlüklerini yaşamalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Verilen desteklerdeki başlıca amaçları şöyle sıralayabiliriz :

 • Doğum masraflarının karşılanması
 • Hastane masraflarının karşılanması
 • Bebek bakım giderlerinin karşılanması

Anneler İçin Müjdeli Haber

Özellikle iş hayatına devam eden kadınlar için annelik daha da zorlaşmaktadır. Bundan kaynaklı, çalışma hayatındaki bir çok kadın anne olduktan sonra çalışmayı bırakmaktadırlar. Devlet için de bu durum kabul edilebilecek bir durum değildir. Bu sıkıntıları azaltmak ve kadınların hem annelik hem de çalışma hayatını bir arada götürebilmeleri içinse; devlet tarafından yapılan yardımlar giderek arttırılmaktadır. Dilerseniz gelin detaylara bir göz atalım.

Çalışan Anneler İçin

Çalışan anneler, devlet tarafından yapılan yardımları aldıkları takdirde masraf sıkıntılarını bir nebze de olsa azaltmaktadırlar. Bu sayede çalışan annelerin bebekleri; devletin bakıcıları da desteklemiş olduğu proje kapsamında yer alan profesyoneller tarafından büyütülebilmektedirler. Çalışan anneler devletten alacakları bu destekle;

 • Kreş
 • Anaokulu
 • Gündüz Bakımevi gibi kurumların ücretlerini karşılamakta zorlanmamaktadırlar.

Devam Eden Yardımlar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yardımların 2 temel şartı vardır. Bunlar;

 1. Sigortalı işe devam etme
 2. Anne ile bebeğin ikamet adreslerinin aynı olması

Sosyal yardımlara başvuru yapan kadınlar için detaylı bir araştırma süreci başlatılmaktadır. Anne ile bebeğin ikamet adresinin farklı tanımlanmış olması durumunda yardım yapılmamaktadır. Ayrıca bebek bakımını destekleyen ödeneklerde bebeklerin sağ doğmuş olmaları da çok önemlidir.

İlginizi çekebilir:  Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ? (Şartlar ve Başvuru)

Hangi Anneler Devlet Desteği Alabilir ?

Kadınlar için devlet destekleri bir çok farklı kategoride hizmete sunulurken, annelik üzerinden verilen destekler için belli şartlar vardır. Bu şartlar şunlardır :

 • Doğum esnasında sigortalı çalışıyor olmak
 • Gerekli başvuruları yapmak
 • Bebeğin yaşının talep edilen destekte aranan şartlara uygun olması

Bu yazımızda annelere destek paketi, annelere devlet yardımı, ne kadar, kimler yararlanabilir, şartları neler gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Konu ile ilgili merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

Annelere Destek Paketi Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *