6 Yıl Erken Emekli Olmanın Yolları

Map Anasayfa Genel Rehber 6 Yıl Erken Emekli Olmanın Yolları
6 Yıl Erken Emekli Olmanın Yolları

Bilindiği üzere çalışan vatandaşlarımızın emekli olmaları kadar, erken emekli olmaları da önemlidir. Erken emekli olmak isteyen vatandaşlarımıza ise müjdeli haberlerimiz var. Çalışan vatandaşlarımız uygulayacakları yöntemlerle emeklilik işlemlerini 6 yıla kadar erkene alabilirler. Vatandaşlarımız tarafından sevinçle karşılanacağını düşündüğümüz bu haber ile ilgili bütün detayları paylaşacağız. Nasıl erken emekli olunur ? Erken emeklilik için ne yapmak gerekir ? Hangi koşullar sağlanmalıdır ? gibi soruların cevaplarını ayrıntılı olarak bulabileceğiniz yazımıza başlıyoruz.

Erken Emeklilik Nedir ?

Erken emeklilik, emeklilik şartlarını normalden daha erken sürede elde edebilmektir. Emeklilikte yaşa takılanların karşılaştığı en büyük problem, erken emeklilik şartlarını karşılayamıyor olmalarıdır. Erken emekli olabilmenin de bazı şartları ve kuralları vardır. Erken emekli olmak isteyen vatandaşlarımıza müjde niteliğinde olacak bu yazımızda, emekliliklerini nasıl erkene alabileceklerine dâir bir takım tüyolar vereceğiz. Nasıl erken emekli olunabileceğini merak eden ve araştıran vatandaşlar için ayrıntıları yazımızın devamında paylaşıyoruz.

Erken Emeklilik Fırsatı

Vatandaşlarımızın çoğu erken emekli olmak istiyorlar. Bazı vatandaşlarımız engellere takıldıkları için bilinçli olarak beklemektedirler. Bazı vatandaşlarımız ise erken emekli olma hakkına sahipken, taşıdığı şartların farkında olmamasından dolayı erken emeklilik fırsatını kaçırmaktadırlar. Bir çok vatandaşımız erken emeklilik için hizmet borçlanması haklarından haberdar bile değilken, hizmet borçlanması yoluyla emeklilik tarihinin öne çekildiğini bilmemektedirler. Bununla birlikte eksik prim ve gün sayısının azaltılması da mümkündür. Emeklilik şartını tamamlayamayan pek çok vatandaş için hâlâ çalışma zorunluluğu varken, erken emeklilik fırsatının farkına varmak isteyen vatandaşlarımızın yazının devamını okumaları gerekmektedir.

Doğum Borçlanması Fırsatı

Sigortalı çalışan kadınların doğum iznine çıkma hakları vardır. Bu doğum izni sırasında işten bir süreliğine ayrılmak gerekiyor. İzne ayrılan anne adaylarının işten uzak kaldıkları süre boyunca yatıramadıkları primleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından borçlandırılacak şekilde ayarlanabiliyor. Bu doğum borçlanmasından yararlanabilmek için en önemli şart, doğumdan önce anne adayının sigortalı olması gerektiğidir. Her doğan çocuk için 2 yıl (760 gün) kadar borçlanma izni verilmektedir. Bu hak en fazla 3 çocuk için tanınmaktadır. Dolayısıyla 3 çocuk annesi bir kadının 6 yıl erken emekli olma şansı vardır.

İlginizi çekebilir:  Çalışan Annelere Kreş Desteği (Şartlar ve Başvuru)

Askerlik Borçlanması Fırsatı

Kadınların doğum borçlanması fırsatında yaptıkları gibi, erkekler de erken emekli olabilmek için askerlik borçlanması yöntemini kullanabilirler. Sigortalı çalışan erkek vatandaşımız, emekli olabilmek için gereken şartları tamamlamayı bekliyorlarsa; askerlikte veya subay okulunda geçirdikleri süre için Sosyal Güvenlik Kurumu’na borçlanarak erken emekli olabilirler.

Malullük Kapsamında Erken Emeklilik

Sigortalı çalışan bir vatandaşımız, çalışmaya başladıktan sonra kaza geçirmiş veya bir hastalık yaşamış ve bunların neticesinde %60 ve üzerinde güç kaybı belgelenirse malulen emeklilik kapsamında erken emeklilik hakkı kazanıyor. Bu haktan yararlanmak için aranan tek şart ise 1800 prim gününü doldurmuş olmaktır.

Diğer Yöntemler

Çalışan vatandaşlarımızın başka yollardan borçlanarak da emekliliklerini erkene alma hakları vardır. Bu yöntemler şunlardır:

  • Memurlar ve kamu görevlileri ücretsiz izin kullandıkları günleri
  • Avukatlar sigortalı olmadan yaptıkları staj günlerini
  • Doktorlar asistanlık günlerini
  • Çalışanlar grev ve lock-out (lokavt) yaparak geçirdikleri günleri
  • Seçimden sonra istifa eden ya da işinden ayrılmak zorunda kalan vatandaşlar seçimlerin yapıldığı tarihten itibaren açıkta kaldıkları günleri
  • Sigortalı çalışırken tutuklanan kişiler ise tutuklu olarak ya da gözaltında geçirdikleri günleri göstererek borçlanma yapabilirler.

Bu yazımızda nasıl erken emekli olunur ? Erken emeklilik için ne yapmak gerekir ? Hangi koşullar sağlanmalıdır ? gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

6 Yıl Erken Emekli Olmanın Yolları Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *