300 Koyun Hibesi (Köye Dönüş Kredi Desteği)

Map Anasayfa Destekleme 300 Koyun Hibesi (Köye Dönüş Kredi Desteği)
300 Koyun Hibesi (Köye Dönüş Kredi Desteği)

Köyden şehre göçün önlenmesi adına biliyoruz ki 2018 şubat ayında atılmış olan 300 küçükbaş hayvan ayrıca çiftçimize sigorta ile asgari ücret maaş ( 1.603 TL ) verilme kararı kesin olarak netleşti. Bu müjdeli haberi devlet adına sözcü olan A. Eşref FAKIBABA her bir aileye verilecek olan hibe 300 damızlık koyun projesinin şartlarını ve desteğe ilaven hibe krediler hakkında detayları bizlerle paylaştı. Köye dönüş projesi kapsamında yapılacak olan yenilikleri ve bu projeden yararlanabilmek için nelerin yapılması gerektiğini sizlere bu yazımızda aktarıyoruz.

300  Küçükbaş Damızlık Hayvan İçin Hibe

2018 yılının şu dönemleri içerisinde devlet çiftçilere özel teşvikleri bir hayli arttırdı. Cumhuriyet tarihinin belki de en önemli projelerinden bir tanesi olarak gözüken bu projenin detayları çok ilgi çekici. Daha çok şehre göç etmiş yada köyünde ikametgah edip de hayvancılık ile uğraşmaları için ekonomik güce sahip olamayanlara devlet bir hayvan sürüsü veriyor ve göçlerin önüne geçmeyi bu şekilde önlemeye çalışıyor. Bu teşviki duyup da köyüne geri dönüş yapmayan çiftçimiz belki de hayatlarının en büyük fırsatı ile karşı karşıya kalacaklar. Her çiftçimize verilecek olan geri ödemesiz 300 damızlık koyun desteği için sadece sizlerden talep edilen ise, Köyde bulunan arazinizi ipotek olarak işleme almaktır.

300 Koyun Sınırlaması Yok

2018 yılı başlatılan 300 damızlık koyun(Köye Dönüş) projesi kapsamında hükümet imkanlarını sadece alınacak olan canlı hayvan ile sınırlı tutmadı ve buna ek olarak bazı düzenlemeler getirdi. Ayrıca çiftçimize;

  1. Asgari ücret bağlanması. ( 1.603,12 TL )
  2. Sigorta yapılması
  3. Hayvanın ihtiyacı olanlara yemlerinin alınması
  4. Yine hayvanın bakımı için gerekli olan sağlık hizmetlerinin ve diğer giderlerin devlet tarafından karşılanması adına teşviklerde sağlanmaktadır.

Düve Alımına 100 Bin TL Kredi

Damızlık koyun teşvikine ek olarak alınacak olan kararda damızlık düve alımı içinde faiz desteğinin de verili çekilen krediler için geçerli olacaktır. Buna göre şartlara uygun olan çiftçimize devlet bankası olarak devam eden Ziraat Bankası 100.000 TL kadar kullanacakları kredi için çok düşük faiz oranlarını aktif edecek. 2 Yıl ödemesiz 5 yıl vadeli olarak verilecek olan düve alımları için kredinin 80 bin TL ile çiftçimiz düve alabilirken geri kalanıyla da ihtiyaçlar için yem ve besi alınabilecektir.

İlginizi çekebilir:  Ziraat Bankası Arıcılık Kredisi Şartları ve Başvurusu 2018

300 Koyun Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şimdi gelelim asıl merak konusu olan Köye dönüş projesinden yararlanmak için neler yapılacağına ve bu projenin detaylarına. Aslına bakılırsa Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Sayın Ahmet Eşref FAKIBABA bu konuda herhangi bir kesin açıklama yapmış değil. Ama bizim almış olduğumuz duyumlara göre bu projenin ana bütçesi 2018 yılının bütçesinden karşılanacak ve böylece hizmet sunulacaktır. Dolayısı ile başvuruları 2018 yılında bu proje başladı ve çiftçilerimiz, projeden yararlanmaya devam ediyor. Diğer bir yandan yine çok büyük ihtimal ile projenin başlayacağı ile ve bu proje kapsamında siz çiftçilerimize 2018 yılında destek sağlayacağı kurum ve kuruluşlar ise aşağıda detaylı olarak yazmaktadır.

-5 Büyükbaş ile 30 küçükbaş hayvan alacak olanlar için başvurulacak yerler ve sıfır faizli kredilerin verileceği şehirler tüm ülke genelindeki iller ve bu illere bağlı vilayetlerle köylerdir.

-Sıfır faizli olarak alınacak olan hayvanlarda kullanılacak krediler T.C. Ziraat bankası tarafından verilecek, faiz masrafı ise devlet bütçesinden otomatik olarak karşılanacaktır.

-Başvurular ise ilinizde yer alan Tarım İl Müdürlüklerine yapılacaktır.

-Alınacak olan tüm büyükbaş ile küçükbaş hayvanlar TÜRKVET sisteminde kayıtlı olması ve küpesinin bulunması gerekmektedir.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

300 Koyun Hibesi (Köye Dönüş Kredi Desteği) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *