3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları (3 Ayda Kredi Notu Nasıl Yükselir ?)

Map Anasayfa Genel Rehber 3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları (3 Ayda Kredi Notu Nasıl Yükselir ?)
3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları (3 Ayda Kredi Notu Nasıl Yükselir ?)

Kredi puanı olarak da bilinen kredi notu hayatımıza girdiğinden beri bir çok vatandaşımızın mağdur olduğunu hepimiz biliyoruz. Düşük kredi skorundan kaynaklanan problemleri çözebilmenin tek yolu ise kredi notunu yükseltmektir. Biz de bu yazımızda kredi puanından kaynaklanan mağduriyetlere çözüm sunmak adına 3 ayda kredi notu yükseltme yolları, taktikleri, teknikleri ve 3 ayda kredi notu nasıl yükselir hakkında sizlere detaylı bilgiler sunacağız.

Kredi Notunun Yüksek Olması Neden Önemlidir ?

Bilmeyenler için şunu belirtmemiz gerekiyor. Bütün bankacılık işlemlerinde bankaların ilk referans aldıkları bilgi Findeks kredi notudur. Bu kredi notunun yüksek ya da düşük olması sizin bankalarla yapacağınız finans işlemlerinde karşınıza olumlu veya olumsuz etken olarak çıkacaktır. Kredi notunuzun düşük olması durumunda;

  • Bankalara yaptığınız kredi başvurularınıza red cevabı alabilir,
  • Bankalara yaptığınız kredi kartı başvurularınıza red cevabı alabilir,
  • Bankalar tarafından onaylanan kredinizi normalden yüksek faizle geri ödeyebilir,
  • Bankaların uyguladığı kampanyalardan yararlanamayabilirsiniz.

Kredi notunuz düşükse ve kredi ihtiyacınız varsa Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar yazımızı okuyabilirsiniz.

Ayrıca şu detayı da belirtmek gerekiyor ki; faturalı hat üzerinden telefon veya herhangi bir teknolojik alet satın almaya kalktığınızda, size kredi notunuza göre uygun cihaz verilmektedir. Yani kredi notu yüksek olan bir vatandaş faturalı hattı üzerinden telefon almak istediğinde, kredi notu düşük olan müşteriye göre daha yüksek fiyatlı bir telefon alabilmektedir. İşte bütün bu sebeplerden kaynaklı, kredi notunuzun yüksek olması bir avantajdır. Peki kredi notunu yükseltmek için etkili taktikler nelerdir ? Şimdi onlara bir göz atalım.

Kredi Notunu Yükseltme Taktikleri

Ticari hayatın önemli bir parçası haline gelen kredi notu, hem bankalar hem de müşteriler için çok önemlidir. Kredi kartınızın limitini bile yükseltmek için banka görevlileri tarafından ilk kontrol edilen nokta Findeks kredi notunuzdur. Aylık gelir durumunuz bile kredi puanınızın gerisinde kalmaktadır. Belgeleyebildiğiniz geliriniz ne kadar çok olursa olsun, KKB kredi skorunuz düşük ise istediğiniz finans hizmetinden yararlanamayabilirsiniz. Peki kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltebilmek için ne yapmalısınız ? İşte sırası ile tüm taktikler.

İlginizi çekebilir:  En Uygun İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2018

Borçlarınızı Kapatın

Finans kuruluşları hariç; bir tanıdık, akraba, eş dost gibi bir yakınınızdan kısa süreliğine borç alarak banka borçlarınızı kapatmanız, atılması gereken adımların başında gelmektedir. Bankaların güvenini kazanmak için kredi kartınız da dahil olmak üzere geçmiş dönemlere ait tüm borçlarınızı sıfırlamanız gerekmektedir. Bankalara olan tüm borçlarınızı kapattıktan sonra aşağıda paylaştığımız diğer taktikleri de uygulayarak ortalama 3 aylık bir süre içerisinde kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Alışverişlerinizi Kartla Yapın

Bankaların en sevdiği müşteri tipi, ürünü kullanıp ödemesini zamanında yapanlardır. Siz de güven ortamını tekrardan oluşturmak için köklü hamlelerde bulunmalısınız. Bunlardan biri de yaptığınız alışveriş şeklidir. Kredi kartının geçerli olduğu tüm mağazalarda harcamalarınızı kredi kartı ile yapın. Nakit alışveriş yerine kredi kartıyla alışverişi tercih ettikten sonra kredi kartınızı düzenli ödemeniz, kredi notunuza olumlu katkı yapacaktır.

Birikimlerinizi Bankada Değerlendirin

Yastık altında tuttuğunuz nakit veya altın birikimlerinizi herhangi bir bankanın mevduat hesabında biriktirmeniz sizin yararınıza olacaktır. Beyaz bir sayfa açmak istiyorsanız, bankaların gözüne girecek hamlelerden en önemlisi mevduat hesabında birikiminizin olmasıdır.

Kredi Notunu Yükseltmenin Diğer Yolları

Yukarıda verdiğimiz yöntemlerin hepsi kısa bir süre içerisinde kredi notunuzu yükseltmenizi sağlayacaktır. Bu ana taktiklerin yanında ufak taktiklerin de etkileri olumlu olmaktadır. Bu ufak taktikleri de maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz :

  • Banka hesabınızda hareketlilik olsun. Sadece maaş veya diğer gelir ödemeleri değil, başkaları tarafından hesabınıza havale ve EFT yapılmasını sağlayın.
  • Faturalarınızı mümkün olduğunca otomatik ödeme talimatıyla ve kredi kartıyla yapmaya çalışın.
  • Kart ödemelerinizi zamanında ve tam olarak yapın.
  • Bir bankada krediniz varsa, başka bankaya kredi başvurusu yapmayın.

Kredi notunuzu yükseltmek için Kredi Notu Nasıl Yükseltilir ? konumuzu da okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda kredi puanından kaynaklanan mağduriyetlere çözüm sunmak adına 3 ayda kredi notu yükseltme yolları, taktikleri, teknikleri ve 3 ayda kredi notu nasıl yükselir hakkında sizlere detaylı bilgiler sunduk. Merak ettiklerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlere gönderebilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 puan, ortalama: 0,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları (3 Ayda Kredi Notu Nasıl Yükselir ?) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *