2018-2019 Yılı KOSGEB Destekleri (50 Bin-100Bin TL Hibe Kredi)

Map Anasayfa KOSGEB 2018-2019 Yılı KOSGEB Destekleri (50 Bin-100Bin TL Hibe Kredi)
2018-2019 Yılı KOSGEB Destekleri (50 Bin-100Bin TL Hibe Kredi)

2018 yılının ortalarında olduğumuz şu dönemler içerisinde, yeni bir iş sahibi olmak isteyen, kendi işinin patronu olma hayali içerisinde olan gençlere, KOSGEB tarafından çeşitli destekler ve finansal imkanlar sunulmaktadır. KOSGEB kurumu gençlerin piyasa içerisinde aktif rol alabilmesi ve ayrıca çeşitli sektörlerdeki rekabeti arttırmak amacıyla destekler vermektedir. KOSGEB kurumundan destek alabilmek için bazı şartlar ve değerlendirmeler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi 18 yaşını tamamlamış olmak ve KOSGEB Girişimcilik sertifikasını almaktır. Bu şartları tamamlayan gençler, KOSGEB’in sunduğu destekleri alabilmektedir. 2018-2019 yılı içerisinde KOSGEB desteklerini iki konuda ele alabiliriz. Bunlardan bir tanesi 50 bin TL tutarındaki hibe kredi, diğeri ise 100 bin TL tutarındaki faizsiz kredilerdir. Her iki desteğinde bazı kuralları vardır.

KOSGEB 50 Bin TL Hibe Kredisi Şartları

KOSGEB kurumu gençlerin işletme giderlerini sağlayabilmesi ve finansal sorun yaşamaması adına 50 bin TL tutarında hibe desteği sağlamaktadır. Verilen bu destek için herhangi bir geri ödeme talep etmez tamamen hibe olarak verilir. Verilen hibe için işletme sahibi giderlerini bu şekilde ortadan kaldırır.

50 bin TL hibe kredinin şartı 18 yaşı tamamlamış olmak ve ayrıca KOSGEB Girişimcilik kursundan başarılı bir şekilde sertifikasını almış olması gereklidir. Bu iki şartı tamamlayan gençler, 50 bin TL tutarındaki hibeyi alabilir.

Yalnız diğer bir önemli şart ise, işletme sahibinin ilk önce işletmeyi açmış olması, daha sonra ise krediye başvuru yapmasıdır. Doğal olarak işletmeyi açmadan öne KOSGEB’in bu alana hibe veriyor olup olmadığının iyi araştırılması gerekir. Buna ek olarak dosya planının iyi şekilde oluşturulması ve alınan her şeyin faturalar halinde saklanması gerekir. Fakat hizmet faturaları bu alanda dahil değildir ve bu yüzden mutlaka mal faturası almanız gerekiyor.

İlginizi çekebilir:  Kredi Veren Kurumlar

KOSGEB 100 Bin TL Faizsiz Kredi Şartları

2018-2019 yılı içerisinde dikkat çeken bir diğer destek ise, KOSGEB’in sunduğu 100 bin TL tutarındaki faizsiz kredisidir. KOSGEB bu krediyi verirken üstte yazdığımız aynı şartları aramaktadır.

Bu şartlara ek olarak kişinin geçmiş dönemler içerisinde herhangi bir bankaya borcunun olmamış olması gerekiyor. Yani bireyin kredi sicilinin mutlaka temiz olması gerekiyor. Daha önce borcu olan veya olası nedenlerden dolayı kara listeye giren girişimciler, maalesef ki 100 bin TL faizsiz krediyi alamazlar. Doğal olarak başvuru yapmadan önce bu detaya iyi bir şekilde bakınız. 100 bin TL tutarındaki faizsiz kredinin ödemeleri de aydan aya herhangi bir faiz ödemesi olmadan talep edilmektedir. Ödeme günlerini ve aralıklarını tamamen sizler belirliyor ve buna göre ödüyorsunuz. Başvurular için ise sizlere en yakında olan KOSGEB kurumuna gidebilirsiniz.

KOSGEB Destekleri Nasıl Alınır?

KOSGEB kredilerini alabilmek için iki farklı yöntem vardır diyebiliriz. KOSGEB kurumunun resmi internet sitesi üzerinden kısa bir araştırma ile hangi şehirde kosgeb şubesi olduğunuzu araştırınız. İlk olarak sizlere en yakında olan KOSGEB kurumuna sadece T.C kimliğinizle beraber gitmeniz ile başvurular alınmaktadır. Bu aslında ilk aşamadır diyebiliriz. Ön onay alındıktan sonra Girişimcilik sertifikanızı almanızın devamında, sizler herhangi bir hibeyi veya krediyi almak için ilk şartı tamamlıyorsunuz. Bunun dışında ayrıca İŞ-KUR kurumları üzerinden de başvurular alınmaktadır. Başvurular ve KOSGEB Girişimcilik kursu için sizlerden talep edilen herhangi bir ekstra ücret yoktur. Tamamen ücretsiz alınan başvurular ile beraber, destekleri alabilmek için ilk şartı tamamlayabilirsiniz.

Makalemizi Faydalı Buldunuz mu?

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 out of 5)
blankLoading...
Güncelleme:

2018-2019 Yılı KOSGEB Destekleri (50 Bin-100Bin TL Hibe Kredi) Yazısı İçin Yorum Yap veya Soru Sor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlendi *